Aktualności

Fot. Tymon Markowski
Fot. Tymon Markowski

Sprawdź, co wiesz o regionie

Ile wydajemy, co jemy, jaki sprzęt gospodarstwa mamy w domach – z okazji zbliżającego się Święta Województwa Urząd Statystyczny w Bydgoszczy opublikował w sieci infografikę z danymi na temat regionu i jego mieszkańców i nową wersję regionalnego quizu statystycznego.

 

Jest nas nieco ponad 2 miliony (2 084 tys.). Rodzi nam się coraz więcej dzieci – wskaźnik za ubiegły rok wynosi 9,52 na tysiąc mieszkańców – ale jeszcze wciąż za mało, byśmy mogli się pochwalić dodatnim przyrostem naturalnym (aktualnie wynosi -0,33). Nadal też liczniej opuszczamy na stałe Kujawy i Pomorze, niż, przybywając spoza regionu, na stałe się tu osiedlamy – ogólny wskaźnik migracji wynosi -0,79 promila. Po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat obserwujemy natomiast dodatnie saldo migracji zagranicznej.

 

Nasze mieszkania są coraz lepiej wyposażone w domową elektronikę i sprzęt ułatwiający życie. W ciągu ostatnich dziesięciu lat znacząco wzrosła liczba domowych zmywarek (zmywarką dysponuje obecnie co piąte gospodarstwo domowe, podczas gdy w 2005 roku tylko 3 proc.), pralek (wzrost z 77 do 95 proc.), kuchenek mikrofalowych (wzrost z 33 do 60 proc.) i komputerów (wzrost z 17 do 70 proc.). Własnym autem dysponuje więcej niż co druga rodzina.

 

Statystyczny mieszkaniec naszego województwa spożywa miesięcznie blisko 6 kilogramów mięsa i 3,5 litra mleka, 6 kilogramów pieczywa i produktów zbożowych, 9 kilogramów warzyw i ponad 3 kilogramy owoców.

 

W 2016 roku wyniki finansowe naszych przedsiębiorstw były lepsze niż przed rokiem i choć był to rok mniejszych nakładów inwestycyjnych, zatrudniały łącznie więcej pracowników. Najlepiej w regionie zarabiają fachowcy to osoby zatrudnione w szeroko rozumianym segmencie informacyjnym (od mediów po telekomunikację i usługi informatyczne).

 

 

Wszystkie dane za Urzędem Statystycznym w Bydgoszczy.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

1 czerwca 2017 r.