Aktualności

„Napis” Géralda Sibleyrasa w reżyserii Pawła Paszty to czwarta premiera sezonu w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu, fot. Andrzej Goiński
„Napis” Géralda Sibleyrasa w reżyserii Pawła Paszty to czwarta premiera sezonu w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu, fot. Andrzej Goiński

Weekend z kulturą

Finał Bydgoskiego Festiwalu Operowego, premiera w Teatrze Wilama Horzycy, dwa ostatnie koncerty festiwalu Probaltica, koncert w Filharmonii Pomorskiej, finał KATAR-u w dziedzinie filmu oraz plener malarski na nadwiślańskich bulwarach we Włocławku to nasze propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą.

 

Albrecht Menzel, niemiecki skrzypek młodego pokolenia, zwycięzca ubiegłorocznego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Toruniu wystąpi w piątek (12 maja) w Filharmonii Pomorskiej. Orkiestrę Symfoniczną FP poprowadzi Mirosław Jacek Błaszczyk, a zabrzmią Koncert skrzypcowy d-dur Czajkowskiego i Suita Arlezjanka Bizeta. Więcej na stronie filharmonii.  

 

W weekend odbędą się dwa koncerty kończące tegoroczną Probalticę. W piątek (12 maja) w sali koncertowej na Jordankach Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcja Jouzasa Domarkasa i skrzypaczka Monika Orłowska wykonają kompozycję Montvila, Prokofiewa i Sibeliusa. W sobotę (13 maja) w kościele Wniebowzięcia NMP Narodowy Chór Litewski z Kowna pod dyrekcją Petrasa Bingelisa zaprezentuje utwory wokalne głównie kompozytorów litewskich. Więcej informacji.

 

W sobotę (13 maja) w toruńskim Kinie Centrum (części Centrum Sztuki Współczesnej) odbędzie się finał Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu w dziedzinie filmu. Młodzi filmowcy będą rywalizować w dwóch kategoriach: do 16 lat i powyżej tego wieku. Do konkursu można było nadsyłać nie dłuższe niż 40 minut filmy fabularne, dokumentalne, reportaże i wideoklipy. Więcej na stronie organizatora, Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury.

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku  organizuje w niedzielę (14 maja) XXXVI plener malarski z cyklu Włocławek w malarstwie i rysunku, który tym razem odbędzie pod tytułem „Bulwary nad Wisłą”. Plener malarski, mający charakter konkursowy, organizowany jest dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich i wpisuje się w obchody Roku Rzeki Wisły. Więcej na stronie muzeum.

 

Filharmonia Pomorska, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiej.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

11 maja 2017 r.