Aktualności

Na scenę Teatru Horzycy powracają „Krzyżacy”, fot. Mikołaj Kuras
Na scenę Teatru Horzycy powracają „Krzyżacy”, fot. Mikołaj Kuras

Kultura na koniec tygodnia

Na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą w regionie polecamy kolejne spektakle Bydgoskiego Festiwalu Operowego, koncerty Festiwalu Probaltica, majówkę jazzową w Pałacu Lubostroń, „Krzyżaków” w Teatrze Horzycy oraz spotkania poetyckie z Cezarym Dobiesem.

 

W weekend odbędą się trzy kolejne koncerty Festiwalu Probaltica. W piątek (5 maja) wystąpi duet akordeonowy z Rostowa nad Donem – Aleksandr Poelujew i Anna Krysztaljewa, w sobotę (6 maja) łotewska grupa DaGamba zaprezentuje muzyczny crossover kompozycji między innymi Beethovena, Mozarta oraz zespołów Led Zeppelin i Radiohead, natomiast w niedzielę (7 maja) obędzie się koncert kompozytorów toruńskich. Więcej o festiwalu.

 

Majówka jazzowa to sobotnia (6 maja) propozycja  Pałacu Lubostroń. Już od południa muzycy będą oddawać hołd tradycyjnemu jazzowi. W programie między innymi parada w stylu nowoorleańskim, warsztaty muzyczne i taneczne oraz występ trzech formacji jazzu tradycyjnego: Dixie Company, Dixie Kings i Dixie Team. Więcej na stronie pałacu.

 

W niedzielę (7 maja) na scenę Teatru Horzycy powracają „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza w adaptacji Radosława Paczochy i reżyserii Michała Kotańskiego. Dla realizatorów romantyczna historia miłości Zbyszka z Bogdańca i Danusi na tle wielkiej bitwy stała się pretekstem do postawienia pytań co znaczy Sienkiewicz dziś, sto lat po śmierci, w XXI wieku, w epoce globalizacji i otwartych granic. Więcej na stronie teatru.

 

Cezary Dobies, poeta związany z Toruniem będzie gościł w sobotę (6 maja) w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni i w niedzielę (7 maja) w Teatrze Muzycznym w Toruniu. Okazją do spotkań będzie promocja jego najnowszego tomiku poezji „Łańcuch. Myśli powiązane” połączona z wystawą obrazów Artura Majki, będących ilustracją do promowanego wydawnictwa. Więcej na stronie ośrodka i teatru.

 

Pałac Lubostroń, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Ośrodek Chopinowski w Szafarni i Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

4 maja 2017 r.