Aktualności

„Czarodziejski flet” w Operze Nova, fot. Marek Chełminiak
„Czarodziejski flet” w Operze Nova, fot. Marek Chełminiak

Weekend z kulturą

Na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą polecamy Grudziądzką Wiosnę Teatralną, festiwal teatralny Klamra, „Czarodziejski flet” Mozarta w Operze Nova oraz koncerty w Filharmonii Pomorskiej i Pałacu Lubostroń.

 

W sobotę (18 marca) w toruńskim klubie Od Nowa rozpoczynają się 25. Alternatywne Spotkania Teatralne Klamra 2017, będące festiwalem teatralnym prezentującym najnowsze spektakle przygotowane przez najciekawsze polskie teatry niezależne. Celem festiwalu jest również pokazanie jak najszerszego spektrum krajowej sceny alternatywnej. W tym roku wystąpią między innymi grupy z Wrocławia, Gdańska, Szczecina Gdyni, Lublina. Festiwal zakończy się w przyszłą sobotę (25 marca). Więcej na stronie wydarzenia.

 

W Operze Nova weekend (17-19 marca) upłynie pod znakiem „Czarodziejskiego fletu”, jednej z najsłynniejszych oper Mozarta. Libretto dzieła czerpie z legend średniowiecznych, baśni, fascynacji mitologią egipską, co sprawia że staje się jednocześnie baśnią, moralitetem, komedią. W realizacji bydgoskiej opery arie wykonywane są po niemiecku a dialogi wygłaszane po polsku. Więcej na stronie opery.

 

W Filharmonii Pomorskiej w weekend odbędą się dwa koncerty. W piątek w ramach cyklu „Młodzi wirtuozi” wystąpi Celina Kotz, skrzypaczka, laureatka nagrody publiczności 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Razem z Orkiestrą Kameralną Capella Bydgostiensis pod dyrekcją Jose Marii Florencio wykona utwory Mendelssohna, Sibeliusa i Alberta Nepomucena. W niedzielę (19 marca) zabrzmi Pasja według św. Marka Bacha. Będzie to kolejna odsłona serii koncertów „Wszystkie kantaty Bacha”. Więcej o koncertach na stronie filharmonii tutaj i tutaj.

 

„Koncert na powitanie wiosny” to propozycją Pałacu Lubostroń na niedzielne (19 marca) popołudnie. W programie arie operowe i operetkowe w wykonaniu Hanny Michalak (sopran) i Marii Murawskiej (fortepian). Więcej na stronie pałacu.

 

Opera Nova, Filharmonia Pomorska i Pałac Lubostroń są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

16 marca 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 17 marca 2017 r.