Aktualności

„Rigoletto” w Operze Nova, fot. Andrzej Makowski
„Rigoletto” w Operze Nova, fot. Andrzej Makowski

Weekend z kulturą

Premiera w Teatrze Muzycznym w Toruniu, nowe wystawy w Galerii Wozownia, koncerty w Filharmonii Pomorskiej oraz Ośrodku Chopinowskim w Szafarni oraz inscenizacja „Rigoletta” w Operze Nova to nasze propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą.

 

Wernisaż dwóch wystaw to piątkowa (3 marca) propozycja Galerii Wozownia w Toruniu. W pierwszej z nich zatytułowanej „Fale” swoje prace pokażą pracownicy Zakład Plastyki Intermedialnej Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. W drugiej goście galerii obejrzą dzieła fotograficzne i malarskie z całego okresu twórczości Michała Kokota, zmarłego przed trzema laty słynnego toruńskiego fotografika. Więcej na stronie Wozowni.

 

„Młoda Polska w muzyce”  to tytuł koncertu, który odbędzie się w piątek w Filharmonii Pomorskie. W programie Rapsodia litewska Karłowicza, II Koncert Szymanowskiego i III Symfonia  Brahmsa. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna FP pod batutą Kaia Bumanna, partie skrzypiec wykona Roman Lasocki. Więcej na stronie filharmonii.

 

Weekendowe spektakle (4, 5, a także 7 marca) w Operze Nova to „Rigoletto” – jedna z najsłynniejszych oper Verdiego. To mistrzowsko skomponowany operowy dramat z emocjami w każdej scenie, opowieść o zbrodni i karze, o żądzy zemsty i okrutnej zabawie uczuciami. W jednej z najsłynniejszych partii barytonowych, tytułowego Rigoletta,  wystąpi Leszek Skrla. Rolę księcia Mantui odtwarzają Tadeusz Szlenkier i Pavlo Tolstoy, partię Gildy wykonują Victoria Vatutina i Krystyna Nowak, jako morderca Sparafucile wystąpi  Jacek Greszta, zaś jako Maddalena  Darina Gapicz i Dorota Sobczak. Więcej na stronie opery.

 

Podczas kolejnego koncertu z cyklu „Szafarska scena młodych” w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni wystąpi Aniela Madera, uczennica VI klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Krośnie, laureatka wielu ogólnopolskich konkursów pianistycznych. W sobotę (4 marca) w jej interpretacji zabrzmią Toccata D-dur Bacha, Sonata As-dur Beethovena, Etiuda a-moll i Barkarola Fis-dur Chopina oraz Variations sérieuses Mendelssohna-Bartholdy’ego. Więcej na stronie ośrodka.

 

Galeria Wozownia, Filharmonia Pomorska, Opera Nova i Ośrodek Chopinowski w Szafarni są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Czytaj też:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

2 marca 2017 r.