Aktualności

„Księżniczka czardasza” w Operze Nova, fot. archiwum opery
„Księżniczka czardasza” w Operze Nova, fot. archiwum opery

Weekend z kulturą

Koncert z muzyką filmową w Filharmonii Pomorskiej, „Księżniczka czardasza” w Operze Nova, wieczór z piosenkami Jerzego Wasowskiego w Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym oraz wernisaż wystawy szkła artystycznego w Muzeum Okręgowym w Toruniu to nasze propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą.

 

Muzyka filmowa Nino Roty zabrzmi w piątek (3 lutego) w Filharmonii Pomorskiej. Utwory między innymi z „Ojca Chrzestnego” oraz filmów Felliniego: „Biały Szejk”, „Rzym”, „La Strada”, „Miasto kobiet”, „Osiem i pół”, „Amarcord” wykona Orkiestra Symfoniczna FP pod dyrekcją Jana Walczyńskiego oraz instrumentaliści Piotr Olszewski (gitara) i Maciej Drapiński (akordeon). Więcej na stronie filharmonii.

 

Na scenę Opery Nova powraca operetka Kalamana „Księżniczka czardasza”. Libretto dzieła osnute jest wokół miłości syna arystokratycznej rodziny austriackiej zbliżonej do dworu cesarskiego do szansonistki z budapeszteńskiego teatrzyku. Dodatkowym magnesem dla publiczności są niezapomniane operetkowe przeboje: „Artystki z variétés”, „Bo to jest miłość” i „Choć na świecie dziewcząt mnóstwo”. „Księżniczkę Czardasza” widzowie opery zobaczą w sobotę i niedzielę (4 i 5 lutego). Więcej na stronie opery.

 

Teatr Muzyczny w Toruniu zaprasza w sobotę (4 lutego) na spektakl „Walc kameralny, czyli Pan Wasowski mniej znany”. Jerzy Wasowski, kojarzony przede wszystkim z Kabaretem Starszych Panów, w swojej bogatej twórczości napisał wiele kompozycji, które miały szansę zaistnieć tylko przez moment. W teatrze usłyszymy je w wykonaniu aktorki i piosenkarki Klementyny Umer, Fabiana Włodarka (piano i akordeon) oraz Wojciecha Pulcyna (kontrabas). Więcej na stronie teatru. Teatr Muzyczny proponuje.

 

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza w sobotę (4 lutego) na wernisaż wystawy szkła i ceramiki współczesnej ze zbiorów własnych. W posiadaniu muzeum znajduje się pokaźny zbiór wyrobów ze szkła oraz ceramiki z 2. poł. XX wieku. Kolekcja ta jest zróżnicowana pod względem artystycznym, technicznym oraz zastosowanych form, znajdują się w niej prace takich artystów jak: Henryk Albin Tomaszewski, Władysław Zych i Zbigniew Horbowy. Więcej informacji na stronie muzeum.

 

Filharmonia Pomorska, Opera Nova i Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

2 lutego 2017 r.