Aktualności

Jarmark Cysterski w Koronowie, fot. Tymon Markowski

Weekend z kulturą

Muzyka poważna i popularna, inscenizacja bitwy z Krzyżakami pod Koronowem, wystawa w muzeum we Włocławku, a także koncerty w szafarskim Ośrodku Chopinowskim oraz festiwal Muzyka w Świetle Księżyca w Pałacu Lubostroń – zapraszamy na kolejny bogaty w wydarzenia kulturalne weekend. 

 

Dziś (23 lipca o godzinie 19.30 w Baju Pomorskim) koncertem piosenek Andrew Lloyda Webbera rozpocznie się w Toruniu VI Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej. Ta unikatowa w skali europejskiej impreza składa się z dwóch części: przeglądu konkursowego i koncertu galowego. Przesłuchania młodych wokalistów odbędą się w piątek (24 lipca, w godzinach 14-20) w Baju Pomorskim. Laureaci konkursu wystąpią wraz z plejadą  polskich i zagranicznych aktorów i artystów estradowych podczas sobotniego (25 lipca o godzinie 20.30) koncertu galowego na Rynku Nowomiejskim. Więcej informacji tutaj.

 

Ania Dąbrowska wystąpi w piątek (24 lipca) w amfiteatrze toruńskiego Muzeum Etnograficznego podczas kolejnej osłony festiwalu „Koncerty pod Gwiazdami”. Artystka wykona piosenki z nowej płyty, która ukaże się jesienią oraz swoje największe przeboje, takie jak „Charlie Charlie”, „Tego chciałam”, „Inna”. Więcej informacji na stronie Dworu Artusa, organizatora koncertu tutaj.

 

Na Polach Tuszyńskich pod Koronowem w weekend (25-26 lipca) odbędzie się  XIII Jarmark Cysterski oraz inscenizacja bitwy z Krzyżakami pod Koronowem. W programie imprezy między innymiturniej bojowy rycerzy pieszych, pokaz rycerzy konnych, pokaz Legionu Rzymskiego RAPAX, mecz piłki rycerskiej, turniej dam, inscenizacja najazdu Krzyżaków na Byszewo wraz z paleniem wioski, wieczór z muzyką. Główny punkt wydarzenia, czyli inscenizacja bitwy pod Koronowem, w niedzielę o godzinie 16. Więcej tutaj.

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza na kolejne spotkanie z kustoszem. W niedzielę (26 lipca o godzinie 12) komisarz wystawy Krystyna Pawłowska oprowadzi zwiedzających po ekspozycji „Blask tysięcy barw. Dalekowschodnie naczynia emaliowane ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu”. Goście będą mieli okazję posłuchać historii o chińskich i japońskich naczyniach miedzianych lub mosiężnych dekorowanych barwną emalią, poznać techniki ich wykonania i początki rozwoju tej niezwykłej sztuki. Więcej informacji znajduje się na stronie muzeum, które jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

W kolejnej odsłonie „Rzeki Muzyki” w niedzielę (26 lipca) w amfiteatrze Opery Nova zagrają pianistyczne małżeństwa Paweł Wakarecy i Aleksandra Soboń Wakarecy oraz Tomasz Gumiela i Agata Nowakowska Gumiela.  Podczas koncertu na dwa duety, cztery serca i osiem rąk muzycy wykonają utwory Paderewskiego, Chaczaturiana i Piazzolli. Początek o godzinie 19. W razie deszczu koncert zostanie przeniesiony do hotelu Brda. Więcej informacji tutaj.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

23 lipca 2015 r.

 

Jarmark Cysterski w Koronowie, fot. Tymon MarkowskiJarmark Cysterski w Koronowie, fot. Tymon MarkowskiJarmark Cysterski w Koronowie, fot. Tymon Markowski