Aktualności

W Filharmonii Pomorskiej odbędzie się koncert z muzyką George’a Gershwina fot. Filharmonia Pomorska
W Filharmonii Pomorskiej odbędzie się koncert z muzyką George’a Gershwina fot. Filharmonia Pomorska

Weekend z kulturą

Gershwin, operetka, kolędy, a także spektakl teatralny i wystawy plastyczne – to tylko część propozycji z bogatej oferty kulturalnej naszych jednostek kulturalnych.

 

W piątek (12 stycznia) w Filharmonii Pomorskiej miłośnicy amerykańskiej muzyki klasycznej zanurzą się w świat twórczości George’a Gershwina. W programie uwertura do musicalu “Lady Be Good” oraz utwory “I’ve Got Rhytm”, “Lullaby for Strings”, Embraceable You” i Fascinating Rhythm”, a na deser – koncertowa wersja opery “Porgy and Bess”. Wystąpią Elizabeth Llewellyn (sopran) i Rodney Earl Clarke (baryton) z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej i Chórem Kameralnym Akademii Muzycznej w Bydgoszczy pod dyrekcją Mariusza Smolija.

 

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu zaprasza na „Układ splątany. Kopernik i inni”. Autorem scenariusza i reżyserem przedstawienia jest wybitny reżyser teatralny i filmowy Maciej Wojtyszko, a odtwórcą tytułowej roli Przemysław Chojęta. Spektakl będzie wystawiany od piątku do niedzieli (12-14 stycznia).

 

Czytaj też Uwaga, wydarzenie! Kopernik rekonstrukcja

 

Od piątku do niedzieli (12-14 stycznia) na scenie Opery Nova wystawiana będzie operetka „Księżniczka czardasza”. Ta jedna z najlepszych produkcji bydgoskiej opery swoją premierę miała dekadę temu, ale nadal przyciąga miłośników tego gatunku.

 

Galeria Sztuki Wozownia w piątek (12 stycznia) organizuje wernisaże trzech nowych wystaw –  „Fragmenty – Święta & nierządnica” Jolanty Rejs, „Happy Family” Karoliny Balcer i „FDM Loop” Katarzyny Rumińskiej.

 

W piątek (12 stycznia) Pałac Lubostroń zaprasza na koncert kolęd. Publiczności zaprezentują się sopranistka Izabela Fryska oraz Chór Kameralny Cantus Amici i Orkiestra Smyczkowa Muzyków Bydgoskich pod dyrekcją Krzysztofa Fryski. Koncert rozpocznie się o 18.

 

W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w ramach projektu Twórczy Ferment wystąpi Krzysztof Wysłouch. Zaprezentuje premierowy program muzyczny oparty na autorskich opracowaniach polskiej poezji. Koncert odbędzie się 13 stycznia w sali widowiskowej WOAK-u.

 

Samorząd województwa prowadzi 16 instytucji kultury, które oferują szeroki repertuar propozycji kulturalnych.

 

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Ośrodek Chopinowski w Szafarni

Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Książnica Kopernikańska w Toruniu

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr Witolda Bełzy w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu

Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

11 stycznia 2024 roku