Aktualności

Szepty i Cienie, Opera Nova w Bydgoszczy, fot. Andrzej Makowski
Szepty i Cienie, Opera Nova w Bydgoszczy, fot. Andrzej Makowski

Weekend z kulturą

Okrzyknięty nadzieją polskiej dyrygentury Paweł Kapuła w najbliższy weekend poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy – w programie koncertu kompozycje Wojciecha Kilara. Marszałkowskie instytucje kultury jak zwykle zapraszają w najbliższych dniach na organizowane przez siebie wydarzenia. To m.in. ostatnia okazja, by obejrzeć wystawę „Szopki krakowskie” w toruńskim Muzeum Etnograficznym. Nikt nie będzie narzekać na nudę.

 

Filharmonia Pomorska w najbliższy piątek (24 lutego) zaprasza na koncert „Silvestrov, Bartók, Mendelssohn”. Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis pod batutą Mykoły Diadury wykona „Wieczorną serenadę” Valentina Silvestrova, Koncert podwójny d-moll na skrzypce, fortepian i orkiestrę smyczkową Feliksa Mendelssohna oraz Divertimento na orkiestrę smyczkową Béi Bartóka. Solistami wieczoru będą Mykhaylo Zakharov (skrzypce) oraz Kateryna Titova (fortepian).

 

Szczegóły na stronie filharmonii

 

Ponadto w Filharmonii Pomorskiej w najbliższą niedzielę (26 lutego) odbędzie się koncert „Paweł Kapuła rzecze o Kilarze”. W programie I Koncert fortepianowy, Symfonia nr 3 „Wrześniowa”, poemat symfoniczny „Orawa”, oraz muzyka filmowa.

 

Bilety dostępne na stronie

 

Wieczory z baletem współczesnym spędzimy w Operze Nova. W piątek, sobotę i niedzielę (24 – 26 lutego) spektakl „Szepty i cienie”. To autorski projekt Jacka Przybyłowicza, który składa się z trzech jednoaktowych baletów. Układom tańca towarzyszy muzyka Jana Sebastiana Bacha oraz współczesnych kompozytorów, Pawła Mykietyna i Pawła Szymańskiego.

 

Więcej informacji o spektaklu na stronie placówki

 

W repertuarze Teatru Horzycy w Toruniu komedia muzyczna z orkiestrą na żywo „Bareja wieczorową porą” (24 – 26 lutego). 

 

Szczegóły na stronie teatru

 

W piątek, sobotę i niedzielę (24-26 lutego) Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu zaprasza na zabawny musical. „Morderstwo dla dwojga” to ciepło przyjęty przez widownię i krytykę spektakl w reżyserii Agnieszki Płoszajskiej. Wybitne kreacje aktorskie stworzyli Marcin Sosiński, Maciej Makowski oraz Wojciech Łapiński.

Więcej na stronie teatru

 

Muzeum Etnograficzne w Toruniu w piątek (24 lutego) zachęca do udziału w kolejnych z cyklu zajęciach „Etnowyprawka malucha” adresowanych do małych dzieci (od 6 miesiąca do 3 roku życia) i ich opiekunów. Uczestnicy ruszą tropem tkanin, poznają ich faktury i kolory. Nie zabraknie czasu na bujanie, zabawę w „a kuku” i furkotanie kawałkami materiałów. Wielkimi krokami zbliża się także finisaż wystawy „Szopki krakowskie”. W sobotę (25 lutego) odbędzie się oprowadzanie kuratorskie.

 

Więcej informacji na stronie muzeum

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

23 lutego 2023 r.