Aktualności

W Filharmonii Pomorskiej w piątek koncert „Mahler i jego czas”, fot. Tymon Markowski
W Filharmonii Pomorskiej w piątek koncert „Mahler i jego czas”, fot. Tymon Markowski

Weekend z kulturą

Wernisaże wystaw w toruńskich Centrum Sztuki Współczesnej, Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka i Galerii Wozownia, premiera w Teatrze Polskim w Bydgoszczy i koncert w Filharmonii Pomorskiej to nasze propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kultura.

 

W piątek (13 stycznia) w CSW odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej, podczas której będzie można zobaczyć zdjęcia nagrodzone w międzynarodowym konkursie World Press Photo. Konkurs obejmuje zarówno fotografie pojedyncze, jak i serie, rozpatrywane w konkretnych kategoriach. Każdego roku nagrodzone fotografie prezentowane są w formie wystawy pokonkursowej, otwieranej wiosną w Amsterdamie jako część ceremonii wręczenia nagród. Następnie ekspozycja rozpoczyna trwającą do marca następnego roku podróż po całym świecie. Więcej na stronie CSW.

Spektakl-koncert „Komuna Paryska” to sobotnia (14 stycznia) premiera Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Eklektyczna orkiestra złożona z aktorów i instrumentalistów zaprosi widzów do szczególnej podróży w czasie – do  roku 1871, kiedy Paryż na chwilę przestał być stolicą Francji. Przywołane zostaną zapomniane wydarzenia, których kontekst rozgrywa się także w czasach współczesnych. Więcej na stronie teatru.

 

Filharmonia Pomorska w piątek (13 stycznia) zaprasza na koncert z cyklu „Mahler i jego czas”. W wykonaniu Orkiestry Symfonicznej FP pod dyrekcją Kaia Bumanna oraz Katarzyny Krzyżanowskiej (mezzosopran) zabrzmią cykl pieśni „Kindertotenlieder” autorstwa Mahlera do wierszy Friedricha Rückerta, uwertura do opery „Don Giovanni” Mozarta i IV symfonia Brahmsa. Więcej na stronie filharmonii.

 

Sto dwadzieścia prac plastycznych powstałych w albańskiej pracowni z Tirany o nazwie  „Gezimi i Syrit” co po polsku znaczy „Radość dla oka” będzie można od piątku (13 stycznia) oglądać w fili Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu przy ulicy Kościuszki. Autorzy prac – dzieci w wieku od 6 do 15 lat przedstawili je w bardzo charakterystyczny, niezwykle kolorowy, wręcz agresywny w barwie, a przez to trochę magiczny sposób. Więcej na stronie galerii.

 

Filharmonia Pomorska i Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

12 stycznia 2017 r.