Aktualności

Wesoła wdówka, Opera Nova, fot. Andrzej Makowski
Wesoła wdówka, Opera Nova, fot. Andrzej Makowski

Weekend z kulturą

„Wesoła wdówka” Franza Lehára, premierowe przedstawienie Opery Nova, w reżyserii Jerzego Połońskiego, otworzy w sobotę (22 kwietnia) 29. Bydgoski Festiwal Operowy. Zapowiada się weekend pełen wrażeń. Marszałkowskie instytucje kultury zapraszają na organizowane przez siebie wydarzenia. Poznamy także nazwisko laureata Literackiej Nagrody Marszałka, autora najlepszego kryminału.

 

Od poprzedniej realizacji „Wesołej wdówki” Franza Lehára w bydgoskiej Operze dzieli nas 35 lat. Po raz trzeci w historii festiwalu zainauguruje go operetka. Spektakl otwierający 29. BFO jest ukłonem w kierunku młodzieży, to swoisty dialog między współczesnością a czasami zamierzchłymi. Kierownictwo muzyczne nad inscenizacją sprawuje Maciej Figas, scenografia jest dziełem Mariusza Napierały, za kostiumy odpowiada Anna Chadaj, a za choreografię Joanna Semeńczuk. Chór przygotował Henryk Wierzchoń.

 

Kolejna produkcja sceniczna naszej opery z całą pewnością będzie cieszyć się powodzeniem. Drugie przedstawienie już w niedzielę 23 kwietnia. W tegorocznym programie znajdą się efektowne i niebanalne inscenizacje wielkiej opery, opery-pop, opery komicznej oraz  baletu współczesnego i klasycznego. Festiwal potrwa do 7 maja.

 

Zobacz też: „Wesoła wdówka” na otwarcie Bydgoskiego Festiwalu Operowego

 

W sobotę (22 kwietnia) podczas uroczystej gali finałowej Kryminalnego Debiutu Roku 2022 poznamy nazwisko autora najlepszej powieści kryminalnej. Marszałek po raz drugi nagrodzi debiutującego pisarza, wybranego przez niezależne jury, pod przewodnictwem Ryszarda Ćwirleja. Gala odbędzie się w Kujawsko-Pomorskim Teatrze Muzycznym w Toruniu.

Zobacz też: Nagroda Literacka Marszałka Województwa po raz drugi

 

Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu zaprasza na spotkanie  z nowojorskim artystą, Jeffreyem Perkinsem, współpracującym z Yoko Ono, ikoną sztuki konceptualnej. W ramach wydarzenia „Wyobraź sobie… spotkanie z Yoko Ono”, poza spotkaniem z współpracownikiem artystki, obędzie się performance i dyskusja o sztuce partnerki Lennona.  Więcej na stronie CSW. Z Jeffreyem Perkinsem spotkamy się także w Teatrze Horzycy w ramach „Salonu Poezji – Yoko Ono i John Lennon”.  Salon poezji to wydarzenie przygotowane przez Annę Magalską, autorkę książki o Yoko Ono i aktorkę toruńskiego teatru. Szczegóły na stronie.

 

22 i 23 kwietnia zapraszamy także na coroczną akcję Eskapada. W programach wycieczki, wystawy, prelekcje, gry, rajdy piesze i rowerowe.

Szczegółowy program wydarzeń

 

O pozostałych wydarzeniach kulturalnych w regionie na kulturawzasiegu.pl

 

Opera Nova w Bydgoszczy, Książnica Kopernikańska w Toruniu, Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu są marszałkowskimi jednostkami kultury.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

20 kwietnia 2023 r.