Aktualności

Medal Unitas Durat dla Juliana Pawłowskiego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Medal Unitas Durat dla Juliana Pawłowskiego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Strażak ochotnik odznaczony medalem marszałka

Lokalny patriota, strażak ochotnik, pasjonat muzyki – Julian Pawłowski obchodził swoje 101. urodziny. W środę (19 kwietnia) wicemarszałek Zbigniew Sosnowski wziął udział w OSP w Lubrańcu i wręczył jubilatowi medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano Pomeraniensis.

 

– Nasze korzenie to historia naszych rodziców, dziadków i pradziadków. Dziękujemy najstarszym mieszkańcom Kujaw i Pomorza za przekazywane doświadczenie i wkład w budowę naszej współczesności – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Julian Pawłowski urodził się 10 kwietnia 1922 roku w Krowicach (powiat włocławski). Syn Pelagii i Jana miał dwójkę rodzeństwa – brata Tadeusza i siostrę Stanisławę. Ojciec Jan brał udział w krwawej bitwie pod Lwowem w 1915 roku w czasie I wojny światowej, po czym przebywał w niewoli austriackiej. Pan Julian w okresie międzywojennym uczęszczał do szkoły powszechnej w Lubrańcu (powiat włocławski). Już od najmłodszych lat przejawiał zainteresowania muzyczne, samodzielnie wykonał drewniane skrzypce. Widząc zaangażowanie, rodzice kupili mu prawdziwy instrument, na którym pobierał pierwsze nauki u Niemca Zolne. W czasie wojny pracował w niemieckim majątku w rodzinnych Krowicach.

 

Tuż po wojnie odbył służbę wojskową. Kontynuował swoje pasje grając na skrzypcach i trąbce w wojsku i lokalnych kapelach. Poślubił Władysławę, z którą zamieszkał w Lubrańcu. Wspólnie wychowywali troje dzieci – Grażynę, Jerzego i Henryka. Od 1952 roku nieprzerwanie jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubrańcu. Po kilku latach został członkiem zarządu, pełniąc funkcję skarbnika i wiceprezesa, którym jest do dziś. Grał na instrumentach dętych w orkiestrze strażackiej, a także na skrzypcach w zespołach folklorystycznych w Ossowie (powiat włocławski) i Echu Lubrańca. Bezinteresownie uczył dzieci gry na instrumentach. Jako członek zarządu OSP przyczynił się do modernizacji remizy w Lubrańcu i zakupu sprzętu bojowego. Przez wiele lat prowadził biuro Gminnych Kółek Rolniczych oraz był radnym Rady Gminy i Miasta w Lubrańcu. Po przejściu na emeryturę coraz więcej czasu poświęcał na pracę z młodzieżą, z którą miał bardzo dobry kontakt, prowadząc prelekcje w szkołach. Społecznik, wychowawca młodzieży, kochający mąż i ojciec został w 2003 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2007 roku uzyskał tytuł „Zasłużony dla Gminy i Miasta Lubraniec”. Został patronem najnowszego pojazdu jednostki OSP Lubraniec. Wciąż jest aktywny społecznie i dba o swoją małą, lokalną ojczyznę.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2023 roku kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

20 kwietnia 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 24 kwietnia 2023 r.

 

Medal Unitas Durat dla Juliana Pawłowskiego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMedal Unitas Durat dla Juliana Pawłowskiego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMedal Unitas Durat dla Juliana Pawłowskiego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMedal Unitas Durat dla Juliana Pawłowskiego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMedal Unitas Durat dla Juliana Pawłowskiego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMedal Unitas Durat dla Juliana Pawłowskiego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP