Aktualności

60.Bydgoski Festiwal Muzyczny, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
60.Bydgoski Festiwal Muzyczny, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Weekend z kulturą

Trwa 60. Bydgoski Festiwal Muzyczny – jeszcze do 7 października możemy uczestniczyć w tym jednym z ważniejszych wydarzeń poświęconych muzyce klasycznej. Pozostałe marszałkowskie jednostki kultury w najbliższym czasie zapraszają na wystawy, spotkania, spektakle, koncerty. Przed nami weekend obfitujący w imprezy kulturalne.

W programie BFM jeszcze sześć kontrastowych koncertów. W piątkowy wieczór (23 września) pierwsza dama polskiego jazzu – Ewa Bem – zaprezentuje swoje najpopularniejsze piosenki w muzycznej oprawie jazzowego mistrza Krzysztofa Herdzina. Na scenie Filharmonii zabrzmią takie utwory jak: Moje serce to jest muzyk, Podaruj mi trochę słońca, Wyszłam za mąż zaraz wracam w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Pomorskiej i solistów, pod batutą Herdzina. W środę (28 września) wystąpi także brytyjski zespół The King’s Singer, posiadający w swoim repertuarze utwory napisane m.in. przez Krzysztofa Pendereckiego, Jamesa MacMillana, Tōrua Takemitsu’a. Artyści wykonają recital Legacies (Dziedzictwo) będący ukłonem w stronę muzyki z ostatnich 500 lat, obok utworów renesansowych i romantycznych usłyszymy twórczość współczesnych kompozytorów. Nie zabraknie też filmowych akcentów, np. muzyki z produkcji Walta Diney’a.

Więcej informacji o propozycjach festiwalowych na stronie Filharmonii Pomorskiej.

Po wakacyjnej przerwie zapraszamy miłośników opery i teatru na spektakle. Na deskach Opery Nova wystawiona zostanie „Alicja w Krainie Czarów”.

Toruński Teatr Wilama Horzycy w najbliższy weekend zagra spektakle: „W co się bawić” oraz „Pięć róż dla Jennifer”.

Zaś w Kujawsko-Pomorskim Teatrze Muzycznym w Toruniu możemy obejrzeć musical „Pan Kleks. Powrót”.

W ramach 8. Międzynarodowego Festiwalu Miłośników Fotografii Analogowej Wojewódzka i Miejska Biblioteka w Bydgoszczy zaprasza 25 września, na spotkanie autorskie z Elżbietą Sieradzińską, autorką książki „Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt”.

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu zachęca do udziału w kameralnym koncercie Michała Kamińskiego inaugurującym cykl wydarzeń „Twórczy Ferment”

W niedzielę (25 września) w bydgoskim KPCK odbędzie się „Wojewódzkie Spotkanie Teatrów Obrzędu Ludowego, Gawędziarzy i Śpiewaków Ludowych 2022”. 

Ekspozycję rzeźby i płaskorzeźby: „Janusz Bisaga. Twarze i Potwarze”  zobaczymy we włocławskim muzeum etnograficznym.

Urząd Marszałkowski jest organem prowadzącym dla 16 instytucji kultury w województwie kujawsko-pomorskim. Poza wymienionymi powyżej, są to również:

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

22 września 2022 r.