Aktualności

Fot. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku
Fot. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Weekend z kulturą

Dlaczego w Wigilię należało wcześnie wstać i spróbować wszystkich potraw? Na te i wiele innych pytań postaramy się znaleźć odpowiedzi podczas bożonarodzeniowych warsztatów rodzinnych, które odbędą się 5 grudnia w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Spotkanie będzie dobrą okazją do poznania dawnych zwyczajów kujawskich związanych ze świętami. Więcej informacji na stronie Muzeum. Marszałkowskie instytucje kultury zapewnią rozrywkę w weekend najmłodszym, miłośnikom teatru, literatury i sztuki.

 

Zbliżający się weekend będzie prawdziwą gratką dla wielbicieli teatru. 4 grudnia Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu zaprasza prowadzących grupy teatralne na edycję specjalną KATAR-u. W programie refleksja nad wyzwaniami teatralnego ruchu amatorskiego, szereg warsztatów do wyboru, a na zakończenie etiuda lalkarska „Wampir” i spektakl „Chaóst”. Więcej informacji na stronie.

 

Na deskach teatru Horzycy będzie można zobaczyć „Pięć róż dla Jennifer”. Czarna komedia napisana lekko i zabawnie, to historia o poszukiwaniu przez człowieka własnej tożsamości. Bilety jeszcze dostępne, można kupić na stronie.

 

Opera Nova zaprasza na jedno z najważniejszych dzieł Czajkowskiego „Dziadek do orzechów”. Szczegóły na stronie Opery.

 

Wydarzenia zaplanowane na nadchodzący weekend nie powinny rozczarować także lokalnych patriotów, miłośników historii, czy literatury. W piątek o godz. 18 w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy będzie okazja do spotkania z redaktorami i autorami zbioru studiów zatytułowanych „Bydgoszcz przemysłowa dawniej i dziś. Przemysł bydgoski jako produkt kulturalny i turystyczny”. Wstęp na spotkanie jest wolny, więcej informacji na ten temat na stronie KPCK.

 

Toruńskie Centrum Sztuki Współczesnej w piątek zaprasza na otwarcie dwóch części wystawy kolekcji sztuki CSW „Znaki Czasu” – nabytki 2021, cz. I oraz cz. II, które poprzedzi śniadanie, o godz. 11, w przestrzeni Cafe pARTer. Szczegóły na stronie CSW.

 

 „W harmonii z tradycją” – wernisaż wystawy na który zaprasza Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, odbędzie się dziś (2 grudnia). Przygotowana w muzeum ekspozycja ma charakter retrospektywny, a prezentowane prace autorstwa członków oddziału włocławskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych, z zakresu hafciarstwa, koronkarstwa, rzeźbiarstwa, malarstwa, zdobnictwa wnętrz, garncarstwa, kowalstwa, plecionkarstwa i zabawkarstwa. Wystawa jest czynna do 21 stycznia, więcej informacji na stronie.

 

W Muzeum Etnograficznym w Toruniu kolejna odsłona cyklu „dla dorosłych”. Dziś (2 grudnia) odbędzie się spotkanie „Kolej na olej” poświęcone olejom w kuchni chłopskiej. Uczestnicy będą mieli okazję poznać postne dania z wiejskiej kuchni, dowiedzą się jak samodzielnie wytłoczyć olej na zimno i skosztują chleba z olejem – typowej postnej wiejskiej przekąski. Podczas spotkania można będzie nabyć produkty olejarza. Liczba miejsc ograniczona. Sala widowiskowa. Program na stronie Muzeum.

 

Do 3 grudnia można zgłaszać się do udziału w warsztatach „Muzykoterapia”, podczas których uczestnicy dowiedzą się jak wykorzystywać właściwości dźwięku i muzyki. Więcej informacji na stronie. Także do 3 grudnia trwają zapisy na warsztaty filmowe „To nas kręci”. Formularz zgłoszeniowy i program na stronie Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu

 

Wszyscy, którzy chcą pokazać światu swoją twórczość i kochają kolędy, do 6 grudnia mogą wziąć udział w konkursie „Świąteczna pocztówka”. Szczegóły konkursu na stronie. Finał 16 grudnia.

 

Urząd Marszałkowski jest organem prowadzącym dla 16 instytucji kultury w województwie kujawsko-pomorskim. Poza wymienionymi powyżej, są to również:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

2 grudnia 2021 r.