Aktualności

Balet ,,Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, fot. Opera Nova w Bydgoszczy
Balet ,,Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, fot. Opera Nova w Bydgoszczy

Weekend z kulturą

Koncert z okazji urodzin Ignacego Paderewskiego w Filharmonii Pomorskiej, balet na motywach baśni braci Grimm w Operze Nova i zajęcia z ceramiki. Zapraszamy na wydarzenia organizowane przez marszałkowskie instytucje kultury. W ofercie na najbliższy weekend także spektakle i spotkania poświęcone lokalnym twórcom.

 

Piątkowy (5 listopada) koncert z okazji urodzin Jana Paderewskiego w Filharmonii Pomorskiej otworzy uwertura do opery ,,Śpiewacy norymberscy”, a wybitny pianista Dimitry Shishkin wykona ,,Fantazję polską”, która powstała w czasie największej kariery Paderewskiego. Jest to najpopularniejszy utwór w polskiej literaturze pianistycznej. Na zakończenie zabrzmi II Symfonia Sibeliusa. Koncert rozpocznie się o godzinie 19. Bilety wciąż są dostępne.

 

Balet ,,Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” powstał na motywach słynnej baśni braci Grimm. Wystawiany na scenach operowych i muzycznych w całej Europie, 6, 7 i 9 listopada zaprezentowany zostanie na deskach bydgoskiej Opery Nova. W choreografii Henryka Kowińskiego główne role zatańczą Abigail Cockrell/Mizuki Hihashimo jako Śnieżka, Paweł Nowicki/Tomasz Siedlecki jako Książę oraz Królowa: Angelika Wojciechowska/Olga Karpowicz. Podczas najbliższych spektakli prowadzona będzie zbiórka karmy dla zwierząt.

Szczegóły i bilety dostępne na stronie Opery Nova.

 

Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu przez cały weekend zaprasza na musical ,,Friends – the musical parody”. Bilety wciąż są dostępne.

 

4 listopada o godzinie 17 zapraszamy do gmachu Zbiorów Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Coroczne zaduszki plastyczne poświęcone są pamięci lokalnych twórców. W tym roku w programie spotkania wspomnienie artystów plastyków z Włocławka, Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej, którzy odeszli w ostatnich 30 latach oraz wspomnienie Jadwigi Sypniewskiej.  Wstęp wolny.

 

Zofia z Odrowąż Pieniążków-Skąpska spisywała swoje wspomnienia, odręcznie stworzyła 21 zeszytów, które jej wnuk Rafał Skąpski opracował i opublikował w formie dwóch tomów pt. ,,Dziwne jest serce kobiece”. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie poświęcone drugiemu tomowi ,,Wspomnienia z Pomorza i Hebdowa” 4 listopada o godzinie 18. Wstęp wolny.

 

Gawędy, tradycyjne stroje i śpiewy już w najbliższą niedzielę (7 listopada) od godziny 10 w Gminnym Ośrodku Kultury w Osięcinach. Wojewódzkie spotkanie teatrów obrzędu ludowego oraz gawędziarzy i śpiewaków ludowych przyciąga twórców z całego regionu. Na wydarzenie zaprasza Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.

 

Bydgoskie KPCK przygotowało także coś dla tych, którzy chcą poznać tajniki ceramiki artystycznej. Uczestnicy kursu poznają różne techniki lepienia kubków, wazonów, misek oraz ich zdobienia.
Pierwsze spotkanie 6-7 listopada, obowiązują zapisy.

 

Filharmonia Pomorska im. Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, Opera Nova w Bydgoszczy, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy i Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy to instytucje kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

4 listopada 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 5 listopada 2021 r.