Aktualności

Fot. Ośrodek Chopinowski w Szafarni
Fot. Ośrodek Chopinowski w Szafarni

Weekend z kulturą

Przebieranie, manipulacja i miłosna intryga – jedna z ostatnich oper Mozarta zaprasza do Bydgoszczy. „Così fan tutte” pod kierownictwem muzycznym Dawida Runtza i w reżyserii Pawła Szkotaka to najbliższa premiera Opery Nova. Nie tylko miłośnicy opery i muzyki znajdą coś dla siebie. Instytucje kultury w najbliższy weekend przygotowały wiele wydarzeń, na które serdecznie zapraszamy.

 

„Così fan tutte” to jedno z najlepszych dzieł z gatunku opery buffa. Jutro (23 października) pojawi się na deskach bydgoskiej Opery Nova. Opowiada o wierności, zazdrości i związkach. Troje przyjaciół zakłada się, że wszystkie kobiety są niewierne. Dwoje z nich postanawia sprawdzić swoje narzeczone, knując intrygę. Okłamują je i w przebraniu rozpoczynają testowanie wierności partnerek. Bilety oraz cały repertuar dostępny na stronie Opery Nova w Bydgoszczy.

 

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy przygotowała na weekend trzy propozycje. Dziś (22 października) usłyszymy I Koncert D-dur Paganiniego, w drugiej części Orkiestra Symfoniczna FP pod batutą maestro Marka Pijarowskiego zaprezentuje Szeherezadę Rimskiego-Korsakowa. Jutro (23 października) w ramach trasy Zabawa Tour wystąpi Krzysztof Zalewski, a w niedzielę (24 października) w komedii ,,Przygoda z ogrodnikiem” zagra Anna Mucha i Michał Sitarski.
Szczegóły oraz bilety na poszczególne wydarzenia dostępne są na stronie Filharmonii.

 

Promocyjną ceną biletów w wysokości 20 złotych kusi Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu. Tańsze wejściówki na “Testament Marii” w dniach 23 i 24 października można kupić online lub zarezerwować w kasie i Biurze Obsługi Widzów. Na deskach Dużej Sceny można zobaczyć w najbliższych dniach także klasyk polskiego dramatu – ,,Tango” Mrożka w reżyserii Piotra Ratajczaka.

 

Komedia kryminalna ,,Zbrodnia i karaoke” ponownie gości w sobotnim i niedzielnym repertuarze Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego w Toruniu.

 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni zaprasza w sobotę (23 października) na występ wybitnego duetu pianistów – Tamary Granat i Adriana Kredy. W programie koncertu znalazły się utwory Fryderyka Chopina, Maurycego Moszkowskiego, Juliusza Zarębskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Bilety można rezerwować telefonicznie lub online.

 

Wczoraj (21 października) odbył się wernisaż wystawy ,,Oblicza ART.BRUT”. Prace mistrzów tworzących w nurcie prymitywizmu Teofila Ociepki, Władysława Rząba, Pawła Wróbla, Ryszarda Koska, Adama Nidzgorskiego i Władysława Wałęgi będą prezentowane na wystawie towarzyszącej XIII Ogólnopolskiemu Konkursowi Malarskiemu im. Teofila Ociepki. ,,Oblicza ART.BRUT” będzie można oglądać w Salonie Hoffman Kujawsko Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy do 26 listopada. Wstęp wolny.

 

Dorośli pracujący z dziećmi jako nauczyciele, animatorzy, rodzice oraz wszyscy Ci, którzy chcą poznać dawne zabawy, aby urozmaicić czas spędzany z najmłodszymi, powinni zainteresować się sobotnimi (23 października) warsztatami w Muzeum Etnograficznym w Toruniu. W godzinach 10 – 17.30 będzie można poznać między innymi metody pracy z dziećmi z wykorzystaniem folkloru muzycznego. Obowiązują zapisy.

 

Opera Nova w Bydgoszczy, Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu, Ośrodek Chopinowski w Szafarni, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy i Muzeum Etnograficzne w Toruniu są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

21 października 2021

Ostatnia aktualizacja: 22 października 2021 r.