Aktualności

„Cyrulik sewilski” w Operze Nova, fot. Andrzej Makowski
„Cyrulik sewilski” w Operze Nova, fot. Andrzej Makowski

Weekend z kulturą

Spektakl w Operze Nova, koncerty w Filharmonii Pomorskiej i CKK Jordanki oraz wernisaż wystawy w Muzeum im. Stanisława Noakowskiego w Nieszawie (powiat aleksandrowski) to nasze propozycje na weekendowe spotkanie z kulturą.

 

„Cyrulik sewilski” Rossiniego to propozycja Opery Nova na dwa weekendowe wieczory (29-30 października). Ta słynna opera komiczna to przede wszystkim bogactwo muzyczne, niewyczerpane zasoby komizmu i akcja w szalonym tempie. Podczas sobotniego koncertu czterdziestolecie pracy artystycznej będzie świętować Ryszard Smęda, który w roli Don Bartola występuje już 29 lat. Więcej na stronie opery.

 

W niedzielę (30 października) w Filharmonii Pomorskiej wystąpi słynny amerykański gitarzysta jazzowy Al Di Meola. Koncert odbędzie się w ramach europejskiej trasy artysty „Elysium and more unplugged”, podczas której prezentuje utwory ze swojej ostatniej płyty oraz akustyczne wersje wcześniejszych kompozycji. Więcej informacji.

 

Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza w piątek (28 października) do CKK Jordanki na koncert „Wielkie dzieła, wielcy wykonawcy”. W wykonaniu toruńskich muzyków pod dyrekcją Pawła Przytockiego zabrzmią Adagio III Piotra Mossa, Koncert skrzypcowy A-dur Karłowicza (partie skrzypiec wykona jeden z najważniejszych muzyków młodej generacji Piotr Pławner) i VII symfonia Dvořáka. Więcej na stronie TOS-u.

 

„Tragedia to imitacja, nie ludzi, lecz przebiegu życia. Bez akcji nie ma tragedii, bez ludzi – owszem” to tytuł wystawy, która już od soboty (29 października) będzie otwarta dla zwiedzających w Muzeum im. Stanisława Noakowskiego w Nieszawie, będącym częścią Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Na ekspozycji będzie można oglądać prace malarskie twórców z Nowej Grupy Kujawskiej i przyjaciół obrazujące tragedię. Więcej na stronie muzeum.

 

Przypominamy także o otwartych wystawach czasowych – „Terytorium Komanczów” Anny Baumgart w Galerii Wozownia, „Rajmund Lewandowski. Piewca Ziemi Dobrzyńskiej” w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, „Biały? Czarny? Czerwony? O symbolice kolorów” i „Mądrości i gadki z kuchennej makatki” w Muzeum Etnograficznym w Toruniu oraz ekspozycja podsumowująca 20. Międzynarodowe Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu.

 

Opera Nova, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Galeria Wozownia, Muzeum Etnograficzne w Toruniu i Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

27 października 2016 r.