Aktualności

I Mariacki Koncert Bożonarodzeniowy odbędzie się w kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras
I Mariacki Koncert Bożonarodzeniowy odbędzie się w kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras

Weekend z kulturą

Na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą polecamy przede wszystkim I Mariacki Koncert Bożonarodzeniowy w kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu oraz koncerty noworoczne w Filharmonii Pomorskiej, Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury i Pałacu Lubostroń, a także Salon Poezji w Teatrze Horzycy w Toruniu.

 

W programie sobotniego (5 stycznia o godzinie 19) I Mariackiego Koncertu Bożonarodzeniowego znajdą się kolędy w opracowaniu Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej. Wystąpią zespół śpiewaków Schola Cantorum Thorunensis, TrombQuartet, Joanna Marciniak i Paweł Głowiński. Gościnnie zaprezentują się Małgorzata Augustyn-Górecka, Amelka Węgrzecka i schola dziecięca Armia Pana. Więcej na stronie parafii WNMP.

 

Nieodparty czar złotych przebojów operetki, czyli nastrojowych arii i duetów czeka na gości Filharmonii Pomorskiej w najbliższych dniach dwukrotnie – w piątek i sobotę (4 i 5 stycznia). Wtedy to przy towarzyszeniu Orkiestry symfonicznej FP pod dyrekcją Macieja Niesiołowskiego przeboje między innymi Straussa, Lehara i Kalmana zaśpiewają Anita Maszczyk – sopran i Michał Musioł – tenor. Więcej na stronie filharmonii.

 

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy w piątek (4 stycznia) i Ośrodek Chopinowski w Szafarni w sobotę (5 stycznia) odwiedzi podhalański zespół Zospa, który wykona góralskie kolędy i pastorałki, a także kolędy tradycyjne zagrane na góralską nutę. Więcej na stronie KPCK i Ośrodka Chopinowskiego.

 

Koncert noworoczny w Pałacu Lubostroń odbędzie się w niedzielę (6 stycznia). Wystąpią Anna Wilk – sopran, Damian Wilma – baryton i Bartłomiej Wezner – fortepian. W programie utwory z operetek, musicali i filmów. Więcej na stronie pałacu.

 

Na spotkanie z twórczością Haliny Poświatowskiej zaprasza w niedzielę (6 stycznia) Teatr im. Wilama Horzycy. Podczas kolejnego Salonu Poezji wiersze poetki czytać będą znana aktorka Joanna Trzepiecińska oraz aktorzy toruńskiego teatru. Poezja bohaterki spotkania wzrusza, ale też potrafi zaskoczyć autoironią i buntem wyrażonym za pomocą słów. Dlatego warto odkryć na nowo wiersze Poświatowskiej – poetki, która żyła intensywnie i odważnie, tocząc nierówną walkę z chorobą. Więcej na stronie teatru.

 

Filharmonia Pomorska, Ośrodek Chopinowski w Szafarni, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury oraz Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

3 stycznia 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 4 stycznia 2019 r.