Aktualności

2 i 3 maja w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
2 i 3 maja w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Weekend w biało-czerwonych barwach (zdjęcia)

W sobotę (2 maja) obchodziliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a w niedzielę 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Tradycyjnie odprawione zostały się msze święte w intencji ojczyzny. Pozostałe wydarzenia w związku z epidemią koronawirusa odbyły się online.

 

– Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja to święto radosne, podczas którego wspominamy zwycięską, chwalebną kartę w historii Polski. Jest to dla nas szczególna chwila, kiedy możemy poczuć, że jesteśmy wspólnotą solidarnych ze sobą ludzi, że naród to coś więcej niż tylko suma mieszkańców kraju, że w tym narodzie możemy na siebie wzajemnie liczyć – mówił marszałek Piotr Całbecki.

 

  • Transmisję z toruńskiej mszy świętej można zobaczyć tutaj.

 

Tradycyjne msze święte w intencji ojczyzny odbyły się w niedzielę (3 maja) m.in. w Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku i Katedrze śś. Janów w Toruniu. Przed liturgią marszałek Piotr Całbecki złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z 1 i 3 maja 1982 roku, kiedy w Toruniu doszło do wielotysięcznych manifestacji w obronie wolności. Tablica jest umieszczona na elewacji kościoła Jezuitów na Rynku Staromiejskim. W Bydgoszczy pod pomnikiem na placu Wolności wieniec złożyli wicemarszałek Zbigniew Ostrowski oraz wiceprzewodniczący sejmiku województwa Łukasz Krupa.

 

Wśród wydarzeń, które przygotowały marszałkowskie i miejskie instytucje kultury w trybie online znalazły się m.in. spektakle, koncerty, wystawy i warsztaty dla dzieci. Partnerami wydarzenia były miasta prezydenckie: Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz, Inowrocław i Włocławek.

 

  • Galeria zdjęć z obchodów w minionych latach dostępna jest tutaj.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

4 maja 2020 r.

 

2 i 3 maja w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP2 i 3 maja w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP2 i 3 maja w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP2 i 3 maja w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP2 i 3 maja w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP2 i 3 maja w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP2 i 3 maja w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP2 i 3 maja w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP2 i 3 maja w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP2 i 3 maja w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP2 i 3 maja w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP2 i 3 maja w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP2 i 3 maja w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP2 i 3 maja w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP2 i 3 maja w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP2 i 3 maja w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP2 i 3 maja w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP2 i 3 maja w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP2 i 3 maja w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP2 i 3 maja w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP2 i 3 maja w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP2 i 3 maja w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP2 i 3 maja w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP2 i 3 maja w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP2 i 3 maja w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP2 i 3 maja w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP2 i 3 maja w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP2 i 3 maja w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP2 i 3 maja w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP2 i 3 maja w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP