Aktualności

Fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Amerykanie wracają do domu

Marszałek Piotr Całbecki spotkał się 30 kwietnia z podpułkownikiem Derekiem Bairdem, dowódcą czwartej zmiany amerykańskich żołnierzy, którzy stacjonują w Toruniu w ramach polsko-amerykańskiej operacji Atlantic Resolve. Jednostka kończy swoją służbę w Kujawsko-Pomorskiem i żegna się z naszym regionem.

 

– Dziękuję, że z wielkim zaangażowaniem wypełniacie swoją misję strzegąc pokoju tak daleko od własnych domów i własnych rodzin – mówił marszałek Piotr Całbecki prosząc dowódcę zmiany o przekazanie podziękowań wszystkim stacjonującym w Kujawsko-Pomorskiem amerykańskim żołnierkom i żołnierzom.   

 

– Cieszą się, że mogliśmy współpracować z polskimi żołnierzami i polskimi medykami, dzięki którym nasza służba medyczna mogła się tu szkolić. Jesteśmy wdzięczni, że region przyjął nas z otwartymi ramionami, że mogliśmy na ten czas stać się częścią waszej społeczności – odpowiedział ppłk Baird.

 

3. Batalion 16. Pułku Artylerii Polowej 1. Dywizji Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych „Rolling Thunder” to mająca swoją stałą siedzibę w Fort Hood w Teksasie formacja z tradycją sięgającą 1916 roku. Czterystuosobowy personel wojskowy, który przybył do nas w październiku ubiegłego roku, podobnie jak ich poprzednicy mieszka na poligonie, w klimatyzowanych namiotach.

 

Amerykanie w mundurach nie tylko ćwiczą na naszym poligonie, ale też zwiedzają region, poznają polską kulturę, spotykają się z młodzieżą. Współpracują m.in. z toruńskim Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym – obecna zmiana zorganizowała szkolenie dla ratowników medycznych, a żołnierze służby medycznej odbyli praktyki na oddziale ratunkowym lecznicy. Charakterystyczne mundury Amerykanów można też było zobaczyć podczas wielu wydarzeń publicznych – uczestniczyli m.in. w obchodach Narodowego Święta Niepodległości i stulecia powrotu Pomorza i Kujaw Zachodnich do macierzy. 

 

Celem polsko-amerykańskiej operacji Atlantic Resolve jest wzmocnienie potencjału militarnego Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO) na jego wschodniej flance. W Bydgoszczy zlokalizowanych jest pięć natowskich instytucji: Centrum Szkolenia Sił Połączonych, Grupa Integracyjna, 3. Batalion Łączności, Centrum Eksperckie Policji Wojskowych i Zespół Wsparcia Teleinformatycznego. Kolejna zmiana amerykańskiej armii pojawi się w Toruniu wkrótce.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

30 kwietnia 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 4 maja 2020 r.

 

Fot. Andrzej Goiński/UMWKPFot. Andrzej Goiński/UMWKPFot. Andrzej Goiński/UMWKPFot. Andrzej Goiński/UMWKPFot. Andrzej Goiński/UMWKPFot. Andrzej Goiński/UMWKPFot. Andrzej Goiński/UMWKP