Aktualności

XIII Przegląd Teatrów Osób Niepełnosprawnych INNYM OKIEM podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek SPOTKANIA, fot. Andrzej Goiński.
XIII Przegląd Teatrów Osób Niepełnosprawnych INNYM OKIEM podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek SPOTKANIA, fot. Andrzej Goiński.

Weekend pod znakiem filmu, teatru i muzyki

Otwarcie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest, przeboje DeMono w aranżacjach symfonicznych, spektakle teatrów lalek i gwiazdy światowego jazzu w Bydgoszczy – to tylko niektóre nasze propozycje kulturalne na nadchodzący weekend.

 

W piątek 14 października o godzinie 18 zapraszamy do Salonu Hoffman przy Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy na pierwsze spotkanie z cyklu ,,Autorzy ,,Kwartalnika Artystycznego”, połączone z promocją najnowszego numeru ,,Kwartalnika Artystycznego. Kujawy i Pomorze”. Czasopismo jest współfinansowane przez Urząd Marszałkowski. Gościem specjalnym spotkania będzie pisarz, tłumacz i reżyser teatralny Antoni Libera, od lat współpracujący z ,,Kwartalnikiem…”. Dyskusję poprowadzi redaktor naczelny czasopisma Krzysztof Myszkowski. Więcej informacji na stronie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, jednostki organizacyjnej samorządu województwa.

 

Również w piątek, 14 października o godzinie 19 Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza do Sali Koncertowej CKK Jordanki w Toruniu na koncert ,,DeMono symfonicznie”. Grupa koncertuje od 27 lat, ich przeboje takie jak „Statki na niebie”, „Kochać inaczej”, „Moje miasto nocą” czy „Znów jesteś ze mną” zna cała Polska. Podczas koncertu te i inne znane i lubiane utwory zespołu będzie można odkryć na nowo – tym razem w wersji instrumentalnej. Toruńską Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Jacek Piskorz. Więcej informacji tutaj.

 

Tego samego dnia (14 października) rozpoczyna się I Ogólnopolski Przegląd Dyplomów i Egzaminów Muzycznych Wyższych Szkół Artystycznych „PRZYGRYWKA” o Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Przegląd odbędzie się w Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze w Toruniu. Ma charakter ogólnopolski i adresowany jest do studentów szkół artystycznych publicznych i niepublicznych. Impreza potrwa do 23 października. Więcej tutaj i na stronie Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego w Toruniu, instytucji kultury samorządu województwa.

 

W sobotę uczta dla miłośników kina – rusza 14. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest (15-23 października). Wśród gości tegorocznej imprezy między innymi Marek Kondrat i Wojciech Smarzowski, którzy otrzymają Złotego Anioła za niepokorność twórczą, Andrzej Seweryn i Allan Starski (złote anioły za całokształt twórczości). Głównym partnerem festiwalu jest Urząd Marszałkowski, zaś fundatorem Grand Prix w konkursie ON AIR – marszałek Piotr Całbecki. Wydarzenie zainauguruje w sobotę 15 października koncert mistrza świata DJ-ów Steve’a Nasha i Film Orchestra z udziałem Natalii Nykiel i Tomasza Organka w CKK Jordanki. W repertuarze filmowe klasyki Hansa Zimmera, Johna Williamsa czy Ennio Morricone. Więcej informacji tutaj i na stronie wydarzenia.

 

W niedzielę 16 października rozpoczyna się również w naszym regionie inne duże wydarzenie kulturalne  – XVI Bydgoszcz Jazz Festiwal. Impreza jest organizowana przy wsparciu samorządu województwa. Tegoroczna edycja imprezy, której organizatorem jest Stowarzyszenie Artystyczne Eljazz, trwać będzie prawie miesiąc. Między 16 października a 12 listopada 2016 r. usłyszymy jazz w wielu odsłonach: od akustycznego poprzez fusion po muzykę elektroniczną. Niedzielny występ gwiazd, Yellowjackets i Alfredo Rodrigueza, zaplanowano w Operze Nova w Bydgoszczy. W ramach festiwalu odbędą się tradycyjnie Zaduszki Jazzowe, podczas których wystąpią dwa zespoły: Ethnojazz Krzysztofa Kobylińskiego i L.A.Trio, z którym zagra brytyjski harmonijkarz Julian Jackson. Na finał organizatorzy przygotowali niezwykły koncert – utwory Krzysztofa Komedy w Filharmonii Pomorskiej grać będą razem  Eljazz Big Band i Capella Bydgostiensis. Więcej informacji tutaj i na stronie wydarzenia

 

Przez cały weekend odbywać się będą również wydarzenia w ramach XXII Międzynarodowego Festiwal Teatrów Lalek „Spotkania”. W sobotę na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się parada teatralna, zaś w Teatrze Baj Pomorski obejrzeć będzie można spektakle teatrów lalek z Warszawy i Opola. Wśród nich propozycje zarówno dla najmłodszej publiczności (od 6 miesięcy) – spektakl ,,Książeczka” Teatru Baj z Warszawy, jak i nieco starszego widza (niedzielne przedstawienie ,,Gęś, śmierć i tulipan” dla odbiorców w wieku powyżej 10 lat.). Spektaklom towarzyszyć będą warsztaty artystyczne dla dzieci. Więcej informacji tutaj i na stronie Teatru Baj Pomorski.

 

Warto także skorzystać z oferty pozostałych marszałkowskich instytucji kultury. Zapraszamy w piątek 14 października do Pałacu Lubostroń na koncert Mike Parker’s Trio Theory z cyklu ,,polub…Jazz”. Zespół wykonuje oryginalne kompozycje inspirowane różnymi nowoczesnymi stylami muzycznymi oraz własne interpretacje jazzowych standardów. Więcej informacji na stronie pałacu Lubostroń. Na niedzielny koncert ,,Musica Graziosa” zaprasza także Ośrodek Chopinowski w Szafarni. Wystąpią Paulina Tkaczyk oraz Bogumiła Gizbert-Studnicka, które za sprawą wyjątkowego brzmienia instrumentów dawnych: fletu traverso i klawesynu, słuchacze przeniosą się do epoki baroku i klasycyzmu. Więcej informacji tutaj, na koncert można będzie dojechać Chopin-busem.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

13 października 2016 r.