Aktualności

Społeczność szkolna Publicznej SP im. Jerzego Pietrkiewicza w Fabiankach pow. włocławski, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Społeczność szkolna Publicznej SP im. Jerzego Pietrkiewicza w Fabiankach pow. włocławski, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Nasi nauczyciele – jacy są, ile zarabiają

W Kujawsko-Pomorskiem pracuje 27 tysięcy nauczycieli, w większości znakomicie wykształconych i samodzielnych. Najliczniejsza grupa uczy w podstawówkach. Zawód jest nadal bardzo sfeminizowany – 80 procent pedagogów to kobiety. Nauczycielskie wynagrodzenia w ostatnim czasie stale u nas rosną.

 

 

Podstawówki w całym regionie zatrudniają ponad 10 tysięcy nauczycielek i nauczycieli i ta liczba rośnie – do września codziennie staje ich przed szkolnymi klasami o pół tysiąca (blisko 6 proc.) więcej niż przed rokiem. W gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych odnotowujemy spadek zatrudnienia, odpowiednio o 1,1 i 4,5 proc., podobnie jak w placówkach wychowania przedszkolnego (o 2,6 proc.), gdzie pracuje obecnie ponad 4 tysiące osób, przede wszystkim pań.

 

Ponad połowa wszystkich kujawsko-pomorskich nauczycieli osiągnęła najwyższy jak dotychczas stopień awansu zawodowego – są nauczycielami dyplomowanymi. Co ciekawe, więcej przedstawicieli tej grupy pracuje na wsi (o 9 proc.), choć generalnie zatrudnienie w szkołach miejskich jest większe (70 proc. etatów). Drugą liczebnie grupą są nauczyciele mianowani (7,7 tysiąca etatów).

 

Personel pedagogiczny podstawówek i przedszkoli zarabia (dane za 2014 rok) przeciętnie miesięcznie prawie 4 250 złotych (wzrost od 2012 o 3 proc.), gimnazjów i ponadgimnazjalnych 4 340 złotych. Jeśli porównywać to do zarobków w innych województwach, sytuujemy się mniej w środku stawki lub nawet nieco powyżej. Największy wzrost wynagrodzeń (o 5 proc.) ma miejsce w kształceniu zawodowym. Zatrudnieni w nim zarabiają obecnie średnio 4 150 złotych.

 

(Wszystkie dane liczbowe za opracowaniem Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy)

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

13 października 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 17 października 2016 r.

 

Nauczyciele w województwie kujawsko-pomorskim, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Badań Regionalnych/Urząd Statystyczny w BydgoszczyNauczyciele w województwie kujawsko-pomorskim, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Badań Regionalnych/Urząd Statystyczny w BydgoszczyNauczyciele w województwie kujawsko-pomorskim, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Badań Regionalnych/Urząd Statystyczny w BydgoszczyNauczyciele w województwie kujawsko-pomorskim, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Badań Regionalnych/Urząd Statystyczny w Bydgoszczy