Aktualności

Warsztaty teatralne do spektaklu „Hamlet” w Teatrze Horzycy, fot. Mikołaj Kuras
Warsztaty teatralne do spektaklu „Hamlet” w Teatrze Horzycy, fot. Mikołaj Kuras

Warsztaty plastyczne, koncerty, spektakle dla dzieci – polecamy na ferie

W województwie kujawsko-pomorskim trwają ferie zimowe. Z tej okazji w całym regionie przygotowano dla szereg atrakcji dla dzieci. Wśród nich znalazły się między innymi zajęcia plastyczne, warsztaty teatralne, koncerty, spektakle i wiele innych proponowanych przez wojewódzkie instytucje kultury.

Warsztaty plastyczne

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka na ferie przygotowała bardzo bogaty problem. Dzieci w wieku od lat 5 spotykają się w dni powszednie w siedzibie galerii przy Rynku Nowomiejskim podczas zajęć zainspirowanych tajnikami barw „Graj kolorem w zimną porę!”. Dzieci trochę starsze od 10 i 13 lat na zajęciach poświęconych projektowaniu graficznemu oraz malarstwu i rysunkowi na sztaludze spotykają się w filii galerii przy ulicy Kościuszki. Więcej na stronie galerii tutaj i tutaj.

Zajęcia edukacyjne

Muzeum Etnograficzne w Toruniu na okres ferii przygotowało zajęcia zarówno dla uczestników indywidualnych, jak i grup zorganizowanych. Ci pierwsi będą mogli uczestniczyć w spotkaniu z bajką ludową podczas „Bajecznego czwartku” (24 stycznia) oraz „Kociołka ze sztuką” (25 stycznia), którego tematem będą maski i narzędzia dawnych kolędników. Grupy mogą zapisywać się na zajęcia: „Gdzie koza chodzi…” na temat kujawskich zwyczajów zapustnych, „Gry i zabawy z izby i salonu” o dawnych grach dla dzieci, „Mama i ja” o matczynej opiece na dawnej wsi, a także zajęcia uczących przedsiębiorczości „Oil City. Galicyjska gorączka czarnego złota” i „Chłopska Szkoła Biznesu”. Więcej na stronie muzeum.

W czasie ferii w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki filia Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu przy ulicy Raszei zaprasza dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym na zajęcia literacko-plastyczne. Tematem spotkań będą bohaterowie bajek Disneya. Uczestnicy będą czytać, słuchać, lepić, wycinać, rozwiązywać zagadki i rebusy. Z kolei filia przy ulicy Fałata przygotowała cykl zajęć w oparciu o książki z zimą w roli głównej. Więcej na stronach książnicy tutaj i tutaj.

Ośrodek Chopinowski w Szafarni po uprzedniej rezerwacji zaprasza na audycje muzyczne z twórczością Chopina w roli głównej. Spotkania są adresowane zarówno do małych dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Każde z nich stanowi kolejny etap zgłębiania wiedzy o kompozytorze i muzyce w ogóle, połączone z muzyką Fryderyka Chopina na żywo w wykonaniu pianisty. Więcej na stronie ośrodka.

Muzyka, film i teatr

Muzyczne spotkania dla dzieci podczas ferii w Filharmonii Pomorskiej to już tradycja. Nie inaczej było w tym roku, kiedy to 16 stycznia najmłodsi wysłuchali zaskakującego koncertu „Muzyczne wyliczanki”, podczas którego wystąpili Orkiestra Salonowa Moderato pod dyrygenturą Orlina Bebenowa oraz śpiewaczka Zuzanna Szary. Całość poprowadziła Emilia Czekała. Więcej na stronie filharmonii.

Teatr Horzycy w czwartek (17 stycznia) zorganizował warsztaty „Między Hamletem a Chórem Duchów” do spektaklu „Hamlet” w reżyserii Pawła Paszty. Tematem spotkania przeznaczonego dla młodzieży było badanie sytuacji pomiędzy dwiema rolami społecznymi – rolą jednostkową i rolą grupową. Więcej na stronie teatru.

Tuż po feriach (29-31 stycznia) w Operze Nova młodzi widzowie zobaczą balet „Magiczne zabawki”. Akcja przedstawienia zaczyna się w domu Dziewczynki i Chłopca, którzy wraz z Mamą udają się do sklepu z zabawkami. Po drodze (przemierzając widownię) docierają do niezwykłego miejsca, w którym sprzedawane są osobliwe zabawki. Jego właścicielem jest tajemniczy i zabawny Mag… Więcej na stronie opery.

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza 26 stycznia na bajkę improwizowaną, podczas której mali widzowie decydują jakie będą losy bohaterów i kogo spotkają na swojej drodze. Więcej na stronie KPCK.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza dzieci na przedpołudniowe seanse filmowe „Ferie z Projektorem”. Będą pokazywane obrazy, które rozśmieszą, rozbawią i wzruszą:  „Kubo i dwie struny”, „Vaiana. Skarb oceanu”, „Kung Fu Panda 3”, „Piotruś Królik”, „Auta 3”. Więcej na stronie biblioteki.

Na trzy spotkania z cyklu „Rodzinne ferie ze sztuką” zaprasza Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu. W miniony poniedziałek (21 stycznia) dotyczyły cyrku i muzyki; dziś (23 stycznia) tematem są film i fotografia, a w piątek (25 stycznia) teatr. Więcej na stronie WOAK-u.

Galerię zdjęć z dotychczasowych wydarzeń podczas ferii można zobaczyć w materiale: „Ferie na Kujawach i Pomorzu (zdjęcia)„.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

9 stycznia 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 23 stycznia 2019 r.