Aktualności

Muzeum Etnograficzne zaprasza w każdy czwartek wakacji na twórcze spotkanie z bajką ludową, fot. Mikołaj Kuras
Muzeum Etnograficzne zaprasza w każdy czwartek wakacji na twórcze spotkanie z bajką ludową, fot. Mikołaj Kuras

Wakacje z pomysłem

Podczas rozpoczynających się wakacji dzieci i młodzież w Kujawsko-Pomorskiem z pewnością nie będą się nudzić. Liczne gry, zabawy, warsztaty plastyczne, muzyczne i teatralne to tylko część z tego, co przygotowały dla najmłodszych wojewódzkie instytucje kultury.

 

Warsztaty plastyczne

 

W lipcowe wtorki i sierpniowe czwartki w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu odbywać się będą zajęcia plastyczne dla dzieci szkolnych. Goście galerii będą mogli zapoznać się z różnorodnymi technikami plastycznymi i graficznymi. Zajęcia co roku cieszą się dużą popularnością, dlatego warto już rezerwować miejsce. Koszt 7 zł od osoby, zapisy pod numerem: 56 622 75 34. Więcej na stronie galerii.

 

Zajęcia edukacyjne

 

Muzeum Etnograficzne w Toruniu przygotowało bogaty wakacyjny program. W każdy lipcowy i sierpniowy czwartek odbędzie się spotkanie z bajką ludowa dla dzieci w wieku szkolnym. Nie zbraknie również warsztatów twórczych „Kociołek ze Sztuką” dla dzieci w wieku od 8 lat oraz zajęć dla grup zorganizowanych „Wakacyjne wyprawy w przeszłość” i „100 lat temu na wsi”. Muzeum zaprasza również do zwiedzania nowo otwartego Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce. Więcej na stronie muzeum.

 

Warsztaty artystyczne i festyny rodzinne to propozycje na całe wakacje ze strony Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Wśród tematyki zajęć dla rodzin i grup zorganizowanych znajdą się album na zdjęcia ręcznie robiony tradycyjne pożywienie na Kujawach, dawne zawody, zabawki i moda ludowa, zdobienie wnętrz i zachowanie przy stole. Z kolei tematem festynów będzie życie dawnej wsi. Więcej na stronie muzeum.

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza na cykle zajęć edukacyjnych, które będą odbywać się przez całe wakacje w dwóch tematach: „Podróże po świecie z Nelą, małą reporterką” w oparciu o serię książek podróżniczych oraz „Rok 2018 – Rokiem Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego”. W wakacyjne czwartki na strychu biblioteki będą czekać na dzieci przedpołudniowe seanse filmowe. Więcej na stronie biblioteki.

 

Interesujący wakacyjny program przygotowano także w filiach Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. W mediatece przy Raszei dzieci odbędą podróże z Nelą, a także we wtorki od 17 lipca kreatywne zajęcia dla rodzin z dziećmi, w filli przy Fałata dla dzieci w wieku 6-10 lat odbędą się zajęcia plastyczne, zabawy ruchowe, lektura wybranych fragmentów książek z serii „Najfutbolniejsi” Roberta Santiago. Więcej  na stronie książnicy.

 

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy jak roku proponuje zajęcia z cyklu „Familijne podwórko u Hoffmana”, których tematami będą: piraci, dziki zachód i kosmos. 18 sierpnia w KPCK grupa trzy Słowa i przyjaciele zorganizuje bajkę improwizowaną „W magicznej krainie”, w której mali widzowie decydują jakie będą losy bohaterów i kogo spotkają na swojej drodze. Więcej na stronie KPCK.

 

Pałac Lubostroń zaprasza na dwa koncerty z cyklu „Pałac dzieciom”, które odbędę się 15 lipca i 26 sierpnia oraz spotkania „Wakacje z Pałacem Lubostroń” pomiędzy 6 a 10 sierpnia. w programie znajdą się warsztaty z projektowania i druku 3D, z kreatywnego spędzania czasu, kulinarne, a także zwiedzanie pałacu, przejazdy bryczką, mini koncerty, animacje, wspólne gry i zabawy. więcej na stronie pałacu.

 

 

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie w wakacje proponuje turnieje: łucznicze, wojów i miotacza oszczepów, plener ceramiczny oraz 26 sierpnia kończące wakacje gry i zabawy z przeszłości. Tuż po wakacjach odbędzie się kolejna edycja Festynu Archeologicznego. Więcej na stronie muzeum.

 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni w wakacje zaprasza do wzięcia udziału w zajęciach edukacyjnych w postaci audycji muzycznych, które skierowane są do dzieci młodszych, młodzieży, jak  i dorosłych i dotyczą wielu aspektów życia i twórczości Fryderyka Chopina – jego pobycie w Szafarni, inspiracjach muzyka ludową czy poczucia patriotyzmu. Z kolei we wszystkie niedziele od 1 lipca do 5 sierpnia o godzinie 12.15 ośrodek zaprasza dzieci wraz z rodzicami na recitale fortepianowe w ramach cyklu „Wakacje z Chopinem”. Więcej na stronie ośrodka.

 

Teatr

 

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu od 23 lipca do 4 sierpnia będzie realizował projekt „Ale cyrk!”, w którym weźmie udział trzydzieścioro pięcioro dzieci w wieku 7-14 lat: podopiecznych Fundacji Pomocy Samotnym Matkom i rekrutowanych w naborze otwartym. Uczestnicy będą się zajmowali klaunadą, komedią ciała, komizmem sytuacyjnym, pantomimą, zadaniami aktora-mima, charakteryzacją, animacją przedmiotu, iluzją sceniczną i mikroiluzją. Finałem warsztatów będzie festyn cyrkowy, który dzieci same zaprojektują i poprowadzą. Ponadto ośrodek będzie prowadził cykle zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, między innymi w zakresie teatru i filmu. Więcej na stronie WOAK-u.

 

12 i 13 lipca do Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnego Teatru Muzycznego powrócą dwaj niesforni bracia w spektaklu „Jacek i Placek na tropie księżyca”. W opowieści bliźniacy uciekają z domu, by odnaleźć swojego tatę zajętego pilnowaniem księżyca. Ruszają w pełną przygód podróż, podczas której będą musieli stawić czoła różnym przeciwnościom losu. W tej familijnej opowieści o poszukiwaniu szczęścia aktorom towarzyszyć będzie zespół rockowy wykonujący przeboje Lady Pank, m.in. „Marchewkowe pole”. Więcej na stronie teatru.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

25 czerwca 2018 r.