Aktualności

Teatr Muzyczny w Toruniu zaprasza na spektakl „Niesamowite przygody 10 skarpetek”, fot. Sławomir Kowalski
Teatr Muzyczny w Toruniu zaprasza na spektakl „Niesamowite przygody 10 skarpetek”, fot. Sławomir Kowalski

Lato z kulturą

Rodzinne zajęcia rozwijające zdolności manualne, „Wehikuł czasu” przenoszący do pradawnych wiosek, a może pełne miłości warsztaty teatralne dla młodzieży? To jedne z wielu wakacyjnych propozycji marszałkowskich instytucji kultury.

 

Letnie warsztaty rękodzieła ludowego, sztuki i historii naszego regionu to propozycje Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, dedykowane rodzinom z dziećmi. Prowadzący zajęcia plastyczne pokażą m.in., jak własnoręcznie wykonać zabawkę ozdobioną dawnym wzornictwem ludowym, pomogą skonstruować mebel z tektury na wzór tych, które gościły w domach na początku XX wieku, a także zainspirują do namalowania autoportretu. Więcej o warsztatach czytaj tutaj.  W muzeum nadal dostępna jest wystawa „Inspirowani naturą. Rękodzieło Amazonii”, która jest hołdem złożonym antropologowi Borysowi Malkinowi. Szczegóły tutaj.

 

Do wakacyjnych aktywności zachęca także Muzeum Etnograficzne w Toruniu. Projekt edukacyjny „Wehikuł czasu” to zajęcia prowadzone w toruńskim Parku Etnograficznym, które przybliżą uczestnikom życie i obyczaje dawnych wiejskich rodzin. Na pytanie o to, czy rzeczywiście żyli w zgodzie z przyrodą odpowiedzą twórcy programu edukacyjnego „W zgodzie z naturą”. Dla najmłodszych odbiorców przygotowano „Bajeczne czwartki”, podczas których dzieci poznają bajki ludowe. Szczegóły dotyczące wszystkich zajęć dostępne są tutaj.

 

Teatr im. Wilama Horzycy zaprasza starszą młodzież (16-20 lat) na warsztaty, których motywem przewodnim jest miłość – ta do drugiej osoby, ale także do samego siebie. Zajęcia będą się odbywać codziennie od 20 lipca do 2 sierpnia, pod gołym niebem oraz online. Zwieńczone zostaną wspólnym wideo-spektaklem. Czytaj tutaj.

 

Cykl Warsztatów Letniej Sztuki „My TworzyMy”, który stworzyła Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, dedykowany dzieciom i młodzieży w wieku 6-16 lat pozwoli poznać różne techniki plastyczne i stworzyć własne prace. Więcej o zajęciach tutaj.  W siedzibie galerii do końca sierpnia można obejrzeć wystawę podsumowującą zakończony niedawno rok szkolny. Prace uczestników popołudniowych zajęć plastycznych ilustrują, w jaki sposób dzieci postrzegają ludzi, świat natury, a także bajkowe postaci.

 

W najbliższy weekend Ośrodek Chopinowski w Szafarni rozpoczyna wirtualny cykl niedzielnych koncertów „Wakacje z Chopinem”, który zainaugurowany zostanie recitalem fortepianowym Macieja Pabicha. Pianista wykona m.in. „6 pieśni polskich Chopina”  Franciszka Liszta.

 

Bezpłatne zajęcia wakacyjne dla dzieci „Artystyczny zawrót głowy” proponuje Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu. W programie m.in. warsztaty plastyczne, filmowe, teatralno-cyrkowe i interdyscyplinarne. Więcej na temat zajęć tutaj.

 

Na letni kurs kaligrafii zaprasza Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”. Warsztaty przeznaczone są dla osób dorosłych, zarówno początkujących jak i tych bardziej zaawansowanych. Szczegóły tutaj.

 

Na pierwszy muzyczny spektakl po ponadtrzymiesięcznej przerwie zaprasza Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” w reżyserii Agnieszki Płoszajskiej to adaptacja książki dla dzieci autorstwa Justyny Bednarek.

 

Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Teatr im. Wilama Horzycy, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka i Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, Impresaryjny Teatr Muzyczny, Ośrodek Chopinowski w Szafarni oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

02 lipca 2020