Aktualności

Szymon Nehring, fot. Ośrodek Chopinowski w Szafarni
Szymon Nehring, fot. Ośrodek Chopinowski w Szafarni

Wakacje z Chopinem: Szymon Nehring w Szafarni

W najbliższą niedzielę (31 lipca) w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni odbędzie się koncert Szymona Nehringa, jedynego polskiego pianisty, który zwyciężył w Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie Pianistycznym im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie. Występowi towarzyszyć będzie wystawa „Łąka gra” autorstwa Magdaleny Jóźwiak. Wstęp wolny!

 

Szymon Nehring jest jednym z najbardziej utalentowanych i obiecujących polskich pianistów młodego pokolenia. Artysta koncertował w Azji, obu Amerykach i większości krajów europejskich. Występował z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Orkiestrą Filharmonii Izraela, Orkiestrą Symfoniczną z Bambergu, Orkiestrą Filharmonii w Marsylii, Orkiestrą Symfoniczną w Hartford, Orkiestrą Symfoniczną w Calgary i Orkiestrą XVIII Wieku, we współpracy z dyrygentami takimi jak m.in.: Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk. Artysta grał koncerty w najsłynniejszych salach na świecie, między innymi w Carnegie Hall, Elbphilharmonie w Hamburgu, Palau de la Música Catalana w Barcelonie. W 2019 roku został zaproszony do programu fundacji Orpheum, w ramach którego wystąpił z Orkiestrą Tonhalle z Zurychu pod batutą Davida Zinmana, a rok później zadebiutował w Filharmonii Berlińskiej.

 

W 2016 roku ukazały się dwie płyty artysty: Fryderyk Chopin: Piano Concertos z orkiestrą Sinfonietta Cracovia pod batutą Jurka Dybała i Krzysztofa Pendereckiego oraz Krzysztof Penderecki: Piano Concerto “Resurrection”, również pod batutą samego kompozytora. Najnowsze nagrania pianisty zawierają między innymi wykonania utworów Chopina na instrumencie historycznym (Erard 1858).

 

W programie koncertu znalazły się takie utwory Fryderyka Chopina jak: Impromptu Ges-dur op. 51, Polonez-fantazja As-dur op. 61, Mazurki op. 56 (H-dur, C-dur, c-moll), Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22 oraz Wybrane mazurki op. 50 Karola Szymanowskiego.

 

Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa „Łąka gra” autorstwa Magdaleny Jóźwiak. Autorka w polach i łąkach odnajduje, podobnie jak w muzyce Fryderyka Chopina, bogactwo motywów, faktur, kolorów, harmonię oraz dynamizm. Wystawa ,,Łąka gra” jest podsumowaniem wieloletnich poszukiwań fotograficznych w tej tematyce.

 

Więcej informacji na szafarnia.art

 

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

 

Projekt „Wakacje z Chopinem” współfinansowany jest przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni

 

28 lipca 2022 r.