Aktualności

Medalistki w scratchu juniorek, od lewej Maja Tracka (srebro), Lani Wittevrongel (złoto), Roni Bash (brąz), fot. www.uec.ch
Fot. www.uec.ch

Portugalskie medale dla regionu

Cztery srebrne i dwa brązowe krążki zdobyli kolarze torowi z Kujaw i Pomorza na mistrzostwach Europy juniorów i młodzieżowców.

 

Anadia (Portugalia) była gospodarzem mistrzostw Europy w kolarstwie torowym, szosowym i górskim. Zawodnicy z Kujawsko-Pomorskiego zdobyli sześć medali, wszystkie w konkurencjach  torowych. Multimedalistą reprezentacji Polski okazał się Marcin Marciniak. Sprinter UKS Copernicus Toruń wywalczył na welodromie w Anadii trzy srebrne medale. W sprincie indywidualnym i keirinie przegrał jedynie z fantastycznie dysponowanym Włochem Mattią Predomo. W sprincie drużynowym aktualny stypendysta marszałka jadąc z zawodnikami ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz – Radosławem Laskowskim i Gracjanem Dąbrowskim – również wywalczył srebrny medal. Polacy w finałowym wyścigu ulegli zespołowi Niemiec.

 

Marcin jest bardzo utalentowanym sprinterem, już w kategorii junior młodszy odkryliśmy jego predyspozycje torowe i w tym kierunku był szkolony w klubie – mówi Marcin Mientki, trener UKS Copernicus Toruń. – Medale zdobyte na mistrzostwach Europy tylko potwierdzają dobrze obraną specjalizację. Myślę, że Marciniak, który jest rekordzistą Polski juniorów na 200 metrów, ma potencjał, by za kilka lat znaleźć się w kadrze olimpijskiej, czego jemu i sobie życzę.

 

Pierwszy medal dla Polski w tej imprezie zdobyła Maja Tracka. Zawodniczka ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz i aktualna sportowa stypendystka marszałka zajęła drugie miejsce w scratchu juniorek. Po złoto sięgnęła Belgijka Lani Wittevrongel, a podium uzupełniła Roni Bash (Izrael). Grudziądzanka śmiało zaatakowała na ostatniej rundzie, jednak na kresce Witteyrongel zdołała ją wyprzedzić.

 

Drugi medal, brązowy, Maja Tracka zdobyła wraz z koleżankami – Zuzanną Chylińska (ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz), Anną Długaś, Martyną Szczęsną i Laurą Rybkiewicz w wyścigu drużynowym na dochodzenie na 4 km. Polki w I rundzie przegrały z późniejszymi mistrzyniami Europy Włoszkami, a w wyścigu o brązowy medal okazały się lesze od drużyny Szwajcarii. Srebro zdobyły Niemki.

 

Po kolejny brązowy krążek sięgnęły juniorki w sprincie drużynowym. Biało-Czerwone jadące w składzie: Natalia Głowacka, Eliza Rabażyńska (obie Stal Ocetix Iglotex Grudziądz), Natalia Kaczmarczyk – w I rundzie zajęły czwarte miejsce i w wyścigu o brązowy medal pokonały zespół Włoch. Ponadto Natalia Głowacka była blisko podium w konkurencji keirin, plasując się na czwartej pozycji, zaś Zuzanna Chylińska była szósta w wyścigu indywidualnym na 2000 m na dochodzenie.

 

To były bardzo udane mistrzostwa dla grudziądzkiej Stali, zdobyliśmy dwa srebrne i dwa brązowe medale – mówi Adam Sieczkowski, prezes klubu. – Aż sześcioro naszych zawodników stawało na podium. Do pełni szczęścia zabrakło złotego medalu. Maja Tracka była blisko tego celu w scratchu, ale co się odwlecze… Za kilka tygodni ci sami zawodnicy wystąpią na torowych mistrzostwach świata w Izraelu, może tam zdobędziemy upragniony mistrzowski tytuł.

 

Departament Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego

 

27 lipca 2022 r.

 

Fot. www.uec.chFot. www.uec.chFot. www.uec.chFot. www.uec.chFot. www.uec.chFot. www.uec.chFot. www.uec.chFot. www.uec.ch