Aktualności

Kiermasz wielkanocny w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras
Kiermasz wielkanocny w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras

W wielkanocnym klimacie

Zbliża się Wielkanoc. Tydzień przed Niedzielą Palmową muzea etnograficzne w Toruniu i Włocławku zaprosiły na warsztaty rękodzielnicze oraz kiermasze świąteczne.

 

W sobotnie popołudnie (12 marca) w Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej- Prufferowej w Toruniu odbyły się rodzinne warsztaty zdobienia jajek. Uczestnicy spotkania  mieli niecodzienną okazję nauczenia się różnych technik zdobniczych od twórców ludowych z Opolszczyzny i Kujaw: tworzenia wielobarwnych pisanek zdobionych woskiem, malowania kujawskich motywów, wyskrobywania misternych wzorów w kolorowych skorupkach. Będzie również okazja aby nauczyć się  łowickiej techniki oklejania jajek wycinankami z kolorowego papieru.

 

Do Muzeum Etnograficznego w Toruniu jak co roku tydzień przed Niedzielą Palmową zjechali liczni twórcy ludowi z całej Polski. W niedzielę (13 marca)  na ponad 100 stoiskach prezentowali własnoręcznie wykonane wyroby przydatne do ozdobienia wielkanocnego stołu i przygotowania koszyka za święconką. Na barwnych i bogatych straganach można było kupić jajka zdobione różnorodnymi technikami: batikową, misternie wydrapywane, oklejane wycinanką, a także przybrane w koronki, frywolitki i malowane we współczesne artystyczne wzory. Na kiermaszu znalazł się również szeroki wachlarz tradycyjnych palm: wileńskich, lubelskich, kurpiowskich i pałuckich. Więcej.

 

Również w niedzielę (13 marca) we włocławskim Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej odbył się XII kiermasz wielkanocny. Wśród ponad 60 wystawców znaleźli się twórcy ludowi należący do Stowarzyszenia Twórców Ludowych Oddział Włocławek i Łowicz oraz ludzie, dla których pasją i sposobem na życie jest zajmowanie się rękodziełem artystycznym. Na stoiskach pojawiły się ozdoby kojarzone ze Świętami Wielkiej Nocy, np. pisanki – grawerowane, malowane, robione na szydełku, oklejane różnymi materiałami; palemki – z gałązek wierzby z baziami, borówką, barwinkiem, bukszpanem, suszonych roślin, bibuły i wstążek. Były baranki z masy solnej, ciasta chlebowego, ceramiki, drewna; koszyczki do święconki z wikliny, słomy, papieru; serwetki do koszyczków, kartki świąteczne, ozdoby na stół i do dekoracji okien. Więcej.

 

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prufferowej i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

9 marca 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 14 marca 2016 r.

Kiermasz wielkanocny w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Mikołaj KurasKiermasz wielkanocny w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Mikołaj KurasKiermasz wielkanocny w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Mikołaj KurasKiermasz wielkanocny w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Mikołaj KurasKiermasz wielkanocny w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Mikołaj KurasKiermasz wielkanocny w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Mikołaj KurasKiermasz wielkanocny w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Mikołaj KurasKiermasz wielkanocny w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Mikołaj KurasKiermasz wielkanocny w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Mikołaj KurasKiermasz wielkanocny w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Mikołaj KurasKiermasz wielkanocny w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Mikołaj KurasKiermasz wielkanocny w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Mikołaj KurasKiermasz wielkanocny w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras