Aktualności

Badanie przesiewowe USG jest bezinwazyjne i nie wiąże się z żadnymi powikłaniami, fot. Mikołaj Kuras
Badanie przesiewowe USG jest bezinwazyjne i nie wiąże się z żadnymi powikłaniami, fot. Mikołaj Kuras

W porę wykryć tętniaka

Zapraszamy mieszkańców do udziału w przygotowanym przez Urząd Marszałkowski programie profilaktycznym, którego celem jest odpowiednio wczesne wykrycie tętniaka aorty brzusznej. W tym roku akcję prowadzi osiem placówek medycznych w regionie. Jest jeszcze ponad pół tysiąca wolnych miejsc.

 

– Tętniak aorty brzusznej to poważne zagrożenie dla życia, zwłaszcza dla mężczyzn po 60. roku życia. Skuteczna strategia walki z tą chorobą to przede wszystkim wczesne jej wykrycie, jeszcze  w stadium bezobjawowym – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Kujawsko-Pomorskim Programem Badań Przesiewowych w Kierunku Tętniaka Aorty Brzusznej w 2019 roku objęci są palący papierosy mężczyźni między 65. a 74 rokiem życia, zamieszkali na terenie naszego województwa. Badanie przesiewowe USG jest bezinwazyjne i nie wiąże się z żadnymi powikłaniami dla zdrowia pacjenta. Pacjenci, u których badanie wykryje odcinek poszerzonej aorty będą kierowani na kolejne badania kontrolne lub do specjalisty chirurgii naczyniowej.

Realizatorami programu jest osiem wybranych w drodze konkursu placówek medycznych zlokalizowanych na terenie całego województwa. Wolne miejsca na badania są dostępne jeszcze w siedmiu z nich (w Przychodni Lekarskiej Rodzina w Koronowie wykorzystano wszystkie zaplanowane badania).

 

Nie obowiązuje rejonizacja, więc każdy z mieszkańców regionu może wybrać dla siebie dowolną placówkę z listy:

  • „EPOKA” NZOZ w Żninie,
  • „Gabinety od serca” w Toruniu,
  • Przychodnia Lekarska Świat Zdrowia „Mig-Med” w Wąbrzeźnie,
  • Samodzielny Publiczny Zespół Przychodni Specjalistycznych we Włocławku,
  • Przychodnia Lekarska Świat Zdrowia „Mój Lekarz” w Chełmży,
  • Szpital Powiatowy w Chełmży,
  • Medic Klinika w Bydgoszczy.

 

Lista realizatorów

 

Badania są organizowane indywidualnie przez poszczególne placówki. Samorząd województwa przeznaczył na ich realizację 45 tysięcy złotych. Program zakłada przebadanie łącznie 990 osób. 

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

3 września 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 28 października 2019 r.