Aktualności

Noc Sów we Wdeckim Parku Krajobrazowym, fot. Daniel Pach dla UMWKP
Noc Sów we Wdeckim Parku Krajobrazowym, fot. Daniel Pach dla UMWKP

W parkach krajobrazowych ciekawie spędzisz czas

Niecodzienne spotkania z przyrodą i z ciekawymi ludźmi, którzy w nietuzinkowy sposób opowiedzą o swoich pasjach-to oferta naszych Parków Krajobrazowych na spędzenie wolnego czasu.
Zapraszamy do śledzenia fanpage’ów tych instytucji, na których można znaleźć aktualne informacje o zbliżających się wydarzeniach. W najbliższym czasie będą to Noc Sów we Wdeckim Parku Krajobrazowym i spotkanie z podróżnikiem w Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia.

 

Wdecki Park Krajobrazowy zaprasza 3 marca do Tlenia na kolejną edycję Nocy Sów.  Będzie to okazja do bliższego tych pięknych ptaków. Spotkanie poprowadzi Dariusz Pałubicki. Dzięki hodowcy Mateuszowi Heinse będzie można zobaczyć na żywo wybrane gatunki sów. Najmłodsi uczestnicy spoptkania w specjalnie przygotowanej dla nich strefie wykonają wraz z opiekunami pamiątki związane z wydarzeniem. Po zmroku zaplanowano spacer i nasłuchiwanie dziko żyjących sów. Wydarzenie zakończy wspólne ognisko. Uczestnicy powinni pamiętać o odpowiednim ubiorze i zabraniu własnych latarek. Szczegóły na plakacie poniżej i tutaj.

Nadgoplański Park Tysiąclecia 18 marca organizuje kolejne wydarzenie z cyklu ,,Spotkanie z podróżnikiem”. To cykl spotkań z pasjonatami podróżowania po kraju i świecie, którzy dzielą się z publicznością wrażeniami ze swoich wojaży. Swoje powieści wzbogacają zdjęciami i filmami. Podczas ostatniego spotkania, które odbyło się 25 lutego, uczestnicy wysłuchali wspomnień Bernarda Milewskiego z Płocka, pasjonata wycieczek rowerowych, który w 2014 roku przejechał Skandynawię na rowerze (ponad 6 tys. km w 71 dni na ponad czterdziestoletnim rowerze).

W ramach cyklu ,,spotkanie z podróżnikiem” wystąpili już:

  • Jadwiga Jelinek – kulturoznawca, długoletnia dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Żninie, twórca klubu podróżnika przy bibliotece, która wraz z mężem Bogdanem zwiedziła 40 krajów, a na spotkaniu opowiedziała o Kolumbii,
  • Tadeusz Wiącek – członek Kruszwickiej Grupy Rowerowej – pasjonat przyrody, który rowerem dotarł do Santiago de Compostela (Hiszpania),
  • Bartosz Boliński – prowadzący blog na facebooku „Kajakami przez życie Barcin” oraz jego towarzysz wypraw Marek Nowakowski. Zaczynali od jeziora Wolickiego, by w ubiegłym roku przemierzyć już zimne fale Bałtyku, a następnie rekreacyjnie jezioro Como,
    Żeglarze stowarzyszeni w Mare Polonorum – towarzystwie działającym w Kruszwicy, nastawionym na niekomercyjny wymiar żeglarstwa i kameralne rejsy, którzy opowiedzieli o podróżach jachtem i swoich przygodach.

Spotkania współorganizują PTTK O/Kruszwica oraz Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Kruszwicy. Więcej informacji tutaj.

 

W Kujawsko-Pomorskiem działa 10 parków krajobrazowych, dla których samorząd województwa jest organem prowadzącym:

 

Czytaj także: Rok w parkach krajobrazowych

 

Wdecki Park Krajobrazowy
Nadgoplański Park Tysiąclecia

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

2 marca 2023 r.

 

Noc Sów we Wdeckim Parku Krajobrazowym, fot. Daniel Pach dla UMWKPNoc Sów, plakatSpotkanie z podróżnikiem Bernardem Milewskim w Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia, fot. Nadgoplański Park Tysiąclecia Spotkanie z podróżnikiem Bernardem Milewskim w Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia, fot. Nadgoplański Park Tysiąclecia Spotkanie z podróżnikiem Bernardem Milewskim w Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia, fot. Nadgoplański Park Tysiąclecia Spotkanie z podróżnikiem Bernardem Milewskim w Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia, fot. Nadgoplański Park Tysiąclecia