Aktualności

„Odkrywamy planety”, zajęcia w Gniewkowie pow. inowrocławski, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
„Odkrywamy planety”, zajęcia w Gniewkowie pow. inowrocławski, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

W nagrodę do Centrum Operacji Kosmicznych

Grupa trzydzieściorga kreatywnych uczniów, uczestników marszałkowskiego projektu „Odkrywamy planety – zajęcia z kompetencji kluczowych”, wyjechała (22 października) do Europejskiego Centrum Operacji Kosmicznych w Darmstadt. To nagroda na laureatów ogłoszonego w ramach projektu Konkursu Astronomicznego

 

Uczniowie odwiedzają m.in. Europejskie Centrum Operacji Kosmicznych (ESOC) ESA w  Darmstadt oraz obserwatorium astronomiczne im. F. Archenholda w Berlinie, w którym znajduj się najdłuższy na świecie i wciąż sprawny  ruchomy refraktor (teleskop soczewkowy), a także ekspozycja przedstawiająca historię astronomii od Babilonii aż do czasów współczesnych. Ważnym punktem wyprawy jet Instytut Radioastronomii imienia Maxa Plancka w Effelsbergu k/Bonn, z największym radioteleskopem w Europie. Na trasie wycieczki znajdują się także berlińskie Muzeum Techniki oraz Jena – siedziba słynnego planetarium oraz znanych i cenionych zakładów optycznych Carl Zeiss.

 

Uczestnicy wyjazdu (trzydziestka uczniów i troje nauczycieli) wyłonieni zostali w drodze konkursu astronomicznego, którego formuła polegała na przygotowaniu prac multimedialnych dokumentujących aktywność i osiągnięcia w projekcie.

 

 

W innowacyjnych lekcjach połączonych z obserwacjami ciekawych obiektów na kujawsko-pomorskim niebie uczestniczyło blisko trzystu uczniów z 27 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w regionie. Podczas zajęć korzystali z sieci działających na Kujawach i Pomorzu obserwatoriów astronomicznych Astrobaza Kopernik. Opiekowali się nimi specjalnie przygotowani nauczyciele, którzy ukończyli organizowany w ramach projektu kurs z zakresu programów obserwacyjnych. Formuła projektu polegała na organizacji zajęć dodatkowych z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych (matematyka, fizyka, astronomia) i naukowo-technicznych (informatyka, optyka), realizowanych na podstawie czterech specjalistycznych programów obserwacyjnych:

  • zjawiska zakryciowe,
  • stacje bolidowe,
  • astrometria i fotometria,
  • aktywność słońca.

 

Prowadzony przez Urząd Marszałkowski projekt „Odkrywamy planety” współfinansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013. Wartość przedsięwzięcia wynosi 870 tysięcy złotych.

 

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

22 października 2015 r.

Ostatnia aktualizacja: 23 października 2015 r.