Aktualności

Bydgoskie obchody Dnia Sybiraka, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Bydgoskie obchody Dnia Sybiraka, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

W hołdzie Sybirakom

„Minęło tyle lat, a ja ciągle mam przed oczami obozowe sceny, pamiętam obsesyjne uczucie głodu i ścinający krew w żyłach mróz. Jednak żyję. Poraniony i okaleczony fizycznie i psychicznie już na zawsze” – pisał we wspomnieniach chełmżanin Leszek Masłowski. 17 września, w rocznicę napaści sowieckiej Rosji na Polskę, obchodziliśmy Dzień Sybiraka. Uroczystość, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, odbyła się w środę (16 września) w Toruniu. 

 

Pamięcią obejmujemy tych wszystkich, którzy przeszli „Golgotę Wschodu” – doświadczenie przekraczające ludzką wyobraźnię, jakże trudne do opisania słowami. Wspominamy tych, którzy zginęli z dala od ukochanej Ojczyzny. Przywołujemy również pamięć o tych, którzy przeszli drogę przez tą przeklętą ziemię, wrócili do Polski, a później jeszcze tak wiele czasu upłynąć musiało, by mogli doczekać się godnego traktowania, by pozwolono im opowiedzieć swoją historię – mówił marszałek Piotr Całbecki.
 

Toruńską uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny. Po nabożeństwie odbyło się złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową – płaskorzeźbą Matki Polki Sybiraczki. W uznaniu za wspieranie środowisk Sybiraków w naszym regionie marszałek Piotr Całbecki odebrał z rąk wojewody Mikołaja Bogdanowicza Medal Pro Patria, przyznany przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

Wczoraj (17 września) uroczystości z okazji Dnia Sybiraka odbyły się także w innych miastach naszego regionu. Bydgoskie obchody rozpoczęło nabożeństwo w sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w katedrze. Po mszy świętej pod pomnikiem Walki i Męczeństwa Narodu Polskiego na Starym Rynku złożono wiązanki kwiatów. W uroczystościach wziął udział wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

W Golubiu-Dobrzyniu odbyła się konferencja naukowa profesora Mirosława Golona i doktora Jana Wiśniewskiego na temat deportacji Polaków z Pomorza w głąb ZSRS w 1945 roku i represji sowieckich wobec Polaków i obywateli polskich w latach 1939-1941. Następnie zebrani złożyli kwiaty pod pomnikiem Ofiar Hitleryzmu i Stalinizmu. W kościele św. Katarzyny w Golubiu odprawiona została msza święta.

 

Deportacje Polaków na wschód

Pierwsza z masowych deportacji Polaków na Syberię, najbardziej tragiczna, przeprowadzona została przez władze sowieckie na początku lutego 1940 roku. W zimową noc wywieziono blisko 140 tysięcy osób. Były to głównie rodziny urzędników państwowych, m.in. sędziów, prokuratorów, policjantów, leśników, a także wojskowych, w tym uczestników wojny polsko-bolszewickiej, i właścicieli ziemskich. Trafiły do północnych regionów ZSRR, w okolice Archangielska i Irkucka oraz do Kraju Krasnojarskiego i Komi.

 

Historycy szacują, że w sumie na Syberię wywieziono od trzystu tysięcy do ponad miliona Polaków. Wielu deportowanych nie przetrwało podróży, wielu nigdy nie wróciło z zesłania.

 

Reprezentowaniem interesów oraz upamiętnianiem losów polskich zesłańców na Syberię zajmuje się Związek Sybiraków. W naszym regionie jego oddziały działają w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku.

  

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

16 września 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 18 września 2020 r.

 

Obchody Dnia Sybiraka w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPObchody Dnia Sybiraka w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBydgoskie obchody Dnia Sybiraka, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPBydgoskie obchody Dnia Sybiraka, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPBydgoskie obchody Dnia Sybiraka, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPBydgoskie obchody Dnia Sybiraka, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPBydgoskie obchody Dnia Sybiraka, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPBydgoskie obchody Dnia Sybiraka, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP