Aktualności

fot. Andrzej Goiński dla UMWKP
fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Dziś oddajemy krew

Specjalny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, w którym można honorowo oddać krew, czekać będzie dziś (16 lipca) przed Urzędem Marszałkowskim na placu Teatralnym w Toruniu. By zachęcić mieszkańców kujawsko-pomorskich wsi i miasteczek do oddawania krwi RCKiK organizuje turniej Czerwony Szlak Życia. Do końca września gminne społeczności rywalizować będą o to, która z nich zbierze jak najwięcej tego drogocennego leku.

 

– Oddawanie krwi nic nie kosztuje, a może uratować zdrowie lub życie drugiego człowieka. Zapas krwi potrzebny jest szczególnie teraz, w czasie pandemii. Apeluję do wszystkich, którzy mogą oddać krew, by wzięli udział w naszej akcji – mówi marszałek Piotr Całbecki

 

W związku z epidemią Covid-19, podczas czwartkowej akcji zachowane zostaną dodatkowe środki ostrożności. Dawcy przyjmowani będą pojedynczo. Prosimy, by nie zgłaszały się osoby, które w ostatnim czasie mogły mieć kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem.

 

Kto może zostać dawcą?

 

Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65 roku życia, zdrowe, które nie mają żadnych objawów infekcji, ważące nie mniej niż 50 kilogramów. Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL. Przed oddaniem krwi w ciągu doby należy wypić ok. 2 litrów płynów (woda mineralna, soki), być wyspanym i wypoczętym, spożyć lekki posiłek, w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu (również w dniu poprzedzającym oddanie krwi).

 

Oddawanie krwi jest bezpieczne – w tym celu używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym nie ma zagrożenia zakażenia wirusami przenoszonymi drogą krwi. Wizyta w ambulansie rozpoczyna się od wypełnienia kwestionariusza i rejestracji oraz pobrania próbki krwi i badania lekarskiego. Sam pobór trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml), a po nim następuje 15 minutowy odpoczynek, po którym dawca odbiera ekwiwalent kaloryczny (czekolady i sok). Więcej informacji na stronie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

 

Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa parkuje przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego w każdy trzeci czwartek miesiąca. Obsługa czeka zawsze w godzinach 13-17.

 

W 2020 roku pobór krwi na palcu przed Urzędem Marszałkowskim odbędzie się jeszcze:

 • 16 lipca
 • 20 sierpnia
 • 17 września
 • 15 października
 • 12 listopada (wyjątkowo drugi czwartek miesiąca)
 • 17 grudnia.

 

Jak informuje Urząd Statystyczny w Bydgoszczy, w województwie kujawsko-pomorskim mamy około 35 tysięcy honorowych krwiodawców – to blisko 2 procent mieszkańców regionu. Od rozpoczęcia comiesięcznej akcji poboru krwi przed Urzędem Marszałkowskim minęły 3 lata. Podczas ostatniej, czerwcowej zbiórki, krew oddało 18 dawców. Wśród nich były 2 osoby, które oddały krew po raz pierwszy. Wszystkim dawcom dziękujemy za pomoc.

 

Czerwony Szlak Życia

 

Krew potrzebna jest zwłaszcza latem – to okres, w którym stali dawcy oddają jej mniej, a zapotrzebowanie szpitali wzrasta. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy zachęca do oddawania krwi i w tym celu organizuje turniej Czerwony Szlak Życia, skierowany do wsi i miasteczek Kujaw i Pomorza, które liczą nie więcej niż 15 tysięcy mieszkańców. Zadaniem jest zebranie wśród gminnej społeczności jak największej ilości krwi. Zwycięskie gminy otrzymają okolicznościowy puchar. Turniej trwa do 30 września. Więcej informacji i regulamin na stronie organizatora.

 

Akcja oddawania krwi przed Urzędem Marszałkowskim w liczbach:

 

 • w województwie kujawsko-pomorskim mamy około 35 tysięcy honorowych krwiodawców,
 • w 2019 roku do udziału zgłosiło się 236 dawców, zebrano ponad 100 litrów krwi,
 • od początku 2020 roku do udziału zgłosiło się łącznie 110 osób, zebrano blisko 50 litrów krwi,
 • specjalny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy staje przed Urzędem Marszałkowskim w każdy trzeci czwartek miesiąca. Krew można oddawać w godzinach 13-17,
 • krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65 roku życia, zdrowe i ważące nie mniej niż 50 kilogramów,
 • pobór krwi trwa około 5-10 minut(pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml).

 

Czytaj także:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

14 lipca 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 16 lipca 2020 r.