Aktualności

Święto UMK, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Święto UMK, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Vivat Academia!

Toruńska Alma Mater obchodziła w poniedziałek (19 lutego) swoje święto. W uroczystości uczestniczył marszałek Piotr Całbecki.

 

Jestem dumny z wielu lat współpracy samorządu województwa z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. Życzę zapału, wiary w przyszłość i satysfakcji z pracy wykonywanej w zaciszu laboratoriów i na salach wykładowych. Vivat Academia, vivant Professores – powiedział marszałek Piotr Całbecki.

 

Święto Uniwersytetu Mikołaja Kopernika rozpoczęło złożenie kwiatów pod pomnikami pierwszego rektora UMK Ludwika Kolankowskiego i patrona uczelni Mikołaja Kopernika.

 

W dalszej części uroczystości, na auli UMK, tytuł doktora honoris causa w uznaniu zasług włożonych w rozwój urologii otrzymał wybitny urolog, emerytowany pracownik Dalhouse University w Halifax (Kanada), prof. Jerzy Bogdan Gajewski.

 

Prof. Chantal Delsol, wykładowczyni na Uniwersytecie Paris XII oraz na Uniwersytecie Marne-la-Vallée, odebrała Nagrodę Naukową „Ratio et Spes”. Prof. Chantal Delsol stworzyła i kieruje Centrum Studiów Europejskich (obecnie Instytut Hannah Arendt), które specjalizuje się w stosunkach Wschód-Zachód.

 

Uniwersytet Mikołaja Kopernika jest jednym z największych i najważniejszych ośrodków naukowych w Polsce. Uczelnia kształci 17 878 studentów (12 180 w kampusie toruńskim i 4 674 w kampusie bydgoskim) w 16 wydziałach na 106 kierunkach. UMK zatrudnia 4 413 osób w tym 2 334 nauczycieli akademickich. W 2023 roku mury uczelni opuściło 4 246 absolwentów.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

19 lutego 2024 r