Aktualności

Koncert Leszka Możdżera pod patronatem marszałka województwa, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Koncert Leszka Możdżera pod patronatem marszałka województwa, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

„Nowe Obroty” – Kopernik przybiłby „piątkę”!

Noblistka Leymah Gbowee i odpowiedzialna za program astrobiologiczny amerykańskiej NASA dr Mary A. Voytek – dwie niezwykłe kobiety, których praca i zaangażowanie zmieniają świat – były gośćmi odbywającego się w weekend (16-18 lutego) w toruńskim Dworze Artusa festiwalu „Nowe Obroty”, który był finałowym wydarzeniem Roku Mikołaja Kopernika. Festiwal współorganizował samorząd województwa. Marszałek Piotr Całbecki spotkał się dr Voytek  w piątek (16 lutego), w sobotę (17 lutego) gościł w Urzędzie Marszałkowskim panią Gbowee.

 

Wydarzenia otworzył odbywający się pod patronatem marszałka Piotra Całbeckiego porywający piątkowy koncert Leszka Możdżera. Charyzmatyczny kompozytor i pianista zagrał na stworzonym według jego pomysłu fortepianie dekafonicznym (dziesięć zamiast standardowych dwunastu dźwięków w oktawie), który jest pierwszym takim koncertowym instrumentem klawiszowym na świecie. Powstanie instrumentu jest efektem współpracy muzyka z zespołem matematyków i fizyków pod kierownictwem prof. Pawła Nurowskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk.

 

Podczas piątkowego spotkania w Urzędzie Marszałkowskim z dr Voytek rozmawiano m.in. na temat popularyzacji nauki – NASA (amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) ma tu znakomite know-how i znaczące sukcesy. W sobotę (17 lutego) amerykańska astrobiolożka rozmawiała o swojej pracy w agencji z dr Pedro Russo z holenderskiego Leiden University.

 

Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 2011 roku Leymah Gbowee jest aktywistką na rzecz praw kobiet i matką dziewięciorga dzieci. Ruch kobiecy, któremu przewodziła, odegrał kluczową rolę w zakończeniu wojny domowej w Liberii w 2003 roku. Jej wykład nosił tytuł “Uwalniając pasję, twórczość i inteligencję dziewcząt”. Leymah Gbowee w towarzystwie marszałka Piotra Całbeckiego spotkała się z dziennikarzami.

 

– Otwieramy rok odważnych kobiet w naszym województwie, tworzą ten region od wielu lat  – mówił w czasie briefingu marszałek Piotr Całbecki. – Odważna kobieta to nie rewolucjonistka . To osoba, która zmienia świat na lepszy. Jest wiele zła na świecie, wiele zła w życiu społecznym, w naszej pracy,  w naszych domach i wielu innych obszarach. Kobiety chcą  i zmieniają  świat na lepsze, i to nie kwestia walki płci. To jest kwestia walki dobra ze złem. Takich postaci jest wiele w naszej historii. A dziś gościmy osobę,  która  skupia wszystko to, co jest pragnieniem ludzi wolnych, chcących żyć w pokoju, ale też z poczuciem godności, bez względu na to, kim się jest,  jakie ma  się przekonania, światopogląd, wyznanie, czy jest osobą niewierzącą. Liberia  to kraj, który jeszcze niedawno był obszarem wojny. Wraz z przyjaciółkami Leymah Gbowee zjednała kobiety różnych wyznań, z różnych środowisk – i wspólnie zatrzymały wojnę.  

 

Związany z Uniwersytetem Harvarda amerykańsko-izraelski astrofizyk teoretyczny Avi Loeb, w świecie fizyki teoretycznej postać bardzo znacząca, miał wykład na „Nowych Obrotach” w niedzielę (18 lutego). Tytuł: „Następna Rewolucja Kopernikańska”. Zainteresowania badawcze prof. Loeba są niezwykle interesujące – od powstawania pierwszych galaktyk poprzez fenomen czarnych dziur po możliwość nawiedzania naszego Systemu Słonecznego przez statki kosmiczne Obcych.

 

Więcej informacji i program

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

17 lutego 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 19 lutego 2024 r.