Aktualności

Bydgoskie uroczystości w rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, fot. z arch. UMWKP
Bydgoskie uroczystości w rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, fot. z arch. UMWKP

Uroczystości ku czci powstańców wielkopolskich

27 grudnia uczczono w Bydgoszczy 97. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

Zryw był jedynym zwycięskim zbrojnym powstaniem w historii Polski. Trwał od grudnia 1918 do maja 1919 roku, kiedy to wojsko powstańcze podporządkowano formalnie dowództwu Wojska Polskiego. Zwycięska walka Wielkopolan miała doniosłe znaczenie dla odradzającej się państwowości polskiej, w istotny sposób wpłynęła bowiem na kształt naszej granicy zachodniej i północnej po I wojnie światowej. Choć Bydgoszcz nie znalazła się wówczas bezpośrednio w obszarze działań powstańczych, to jednak walki z Niemcami toczyły się stosunkowo niedaleko. 11 stycznia 1919 Polacy stoczyli zwycięską bitwę pod Szubinem i zajęli Łabiszyn, Żnin i Złotniki.

 

Główne uroczystości rocznicowe z udziałem przedstawicieli władz państwowych odbyły się w niedzielę w Poznaniu. W Bydgoszczy ceremonie rozpoczęła msza w kościele garnizonowym, której przewodniczył biskup bydgoski Jan Tyrawa. Po jej zakończeniu przed pomnikiem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego na skwerze przy ul. Bernardyńskiej tradycyjnie złożono wiązanki kwiatów. Samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, który podkreślił znaczenie kultywowania pamięci o bohaterskich Wielkopolanach: – Jeśli tak czynimy, to nie tylko z wdzięczności za ofiarę życia naszych rodaków, nie tylko z szacunku dla ofiary krwi tych, którzy życie oddali za polską mowę, wiarę, za swoją ojczyznę. Czynimy tak również z myślą o jutrze i pokoleniu młodych Polaków, aby ciesząc się wolnością, zachowali pamięć o swych korzeniach i o tych, którym tę wolność zawdzięczają.

 

Gabinet Marszałka

 

30 grudnia 2015 r.

Ostatnia aktualizacja: 31 grudnia 2015 r.

 

Bydgoskie uroczystości w rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, fot. z arch. UMWKPBydgoskie uroczystości w rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, fot. z arch. UMWKPBydgoskie uroczystości w rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, fot. z arch. UMWKPBydgoskie uroczystości w rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, fot. z arch. UMWKP