Aktualności

Ceremonia wręczenia medalu, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP
Ceremonia wręczenia medalu, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

Unitas Durat dla żołnierza września’39

Marszałkowski Medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis odebrał podczas wczorajszej (15 października) uroczystej sesji sejmiku pan Maksymilian Kasprzak, kombatant września 1939, żołnierz przedwojennego 8. Pułku Strzelców Konnych w Chełmnie, przez większość życia aktywny działacz społeczny.

 

Urodził się 99 lat temu w Szczecinie, ale jego rodzina wybrała polskość i Bydgoszcz na własne miejsce do życia. Jak sam mówi, miasto nad Brdą to jego dom. Jako osiemnastolatek zgłosił się na ochotnika do wojska, wybierając chełmiński pułk ułanów. Szybko został kapralem i dowódcą działonu, najmniejszego pododdziału ogniowego. We wrześniu 1939 walczył pod Krojantami, a potem w bitwie nad Bzurą, największym starciu wojny obronnej. Został ciężko ranny i znalazł się w szpitalu polowym. Do dziś nosi w okolicach mostka kulę po postrzale, która utkwiła głęboko i w trudnych warunkach nie można jej było usunąć. Jeszcze późną jesienią’39 wrócił do Bydgoszczy, ale szybko trafił do pracy przymusowej w rejonie Elbląga. W jego wydanych w tamtym czasie przez niemieckie władze okupacyjne dokumentach widniało określenie „niewolnik polski”.

 

Wrócił do Bydgoszczy dopiero po zakończeniu działań wojennych, ale i tym razem nie zaznał spokoju. Zatrzymany na ulicy, trafił, na szczęście na krótko, do sowieckiego łagru w rejonie Zaporoża na Ukrainie. Nie chce o tym opowiadać. Dość powiedzieć, że kiedy w 1946 roku znalazł się z powrotem w domu ważył 45 kilogramów.

 

Po wojnie zrobił maturę, skończył ekonomię w Poznaniu i studia pedagogiczne w Bydgoszczy, został biegłym księgowym. Pracował m. in. w wytwórni prochu w Łęgnowie, Centrali Produktów Naftowych, Pralniczej Spółdzielni Pracy, firmie kolportażowej Ruch i Wojewódzkim Zarządzie Inwestycji Rolniczych. 

 

Był aktywnym działaczem społecznym aż do 2010 roku. Działał w Polskim Towarzystwie Gimnastycznym Sokół, harcerstwie i towarzystwie wioślarskim, gdzie był m. in. szkoleniowcem, wiceprezesem i prezesem; obecnie jest członkiem honorowym towarzystwa.

 

29 września, jako gość honorowy, uczestniczył w uroczystości odsłonięcia pomnika Pamięci Kawalerzystów 8. Pułku Strzelców Konnych w Chełmnie. Chełmno uczciło ułanów (zdjęcia)

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

12 października 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 16 października 2018 r.

 

Maksymilian Kasprzak na uroczystości odsłonięcia pomnika Pamięci Kawalerzystów 8. Pułku Strzelców Konnych w Chełmnie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPMaksymilian Kasprzak na uroczystości odsłonięcia pomnika Pamięci Kawalerzystów 8. Pułku Strzelców Konnych w Chełmnie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPMaksymilian Kasprzak na uroczystości odsłonięcia pomnika Pamięci Kawalerzystów 8. Pułku Strzelców Konnych w Chełmnie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

 

Ceremonia wręczenia medalu, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPCeremonia wręczenia medalu, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPCeremonia wręczenia medalu, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPCeremonia wręczenia medalu, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPCeremonia wręczenia medalu, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPCeremonia wręczenia medalu, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPCeremonia wręczenia medalu, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPCeremonia wręczenia medalu, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP