Aktualności

Medal Unitas Durat z rąk wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego odebrał prezes klubu Zawisza Waldemar Keister
Medal Unitas Durat z rąk wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego odebrał prezes klubu Zawisza Waldemar Keister

Unitas Durat dla Zawiszy

Jeden z najbardziej zasłużonych i utytułowanych klubów sportowych w Polsce – Cywilno-Wojskowy Związek Sportowy Zawisza Bydgoszcz – świętuje 70-lecie istnienia. Podczas czwartkowej (8 grudnia) jubileuszowej gali w hali tenisowej CZWZS Zawisza w Bydgoszczy wicemarszałek Zbigniew Ostrowski wręczył przedstawicielom klubu najwyższe marszałkowskie wyróżnienie, medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeranensis.

 

W ciągu 70 lat działalności klub wychował 10 medalistów olimpijskich i kolejnych kilkudziesięciu olimpijczyków. Jego zawodnicy wywalczyli 100 medali w mistrzostwach świata i blisko 200 medali w mistrzostwach Europy. W ostatnich latach na igrzyska w Londynie pojechało stąd 15 sportowców, a do Rio de Janeiro 10 zawodników.

 

Zawisza zrzesza i integruje stowarzyszenia i kluby reprezentujące różne dyscypliny sportowe – między innymi boks, gimnastykę, strzelectwo, lekką atletykę, wioślarstwo i kajakarstwo. Klub stwarza warunki do treningu dla blisko 2 tysięcy sportowców. Od 4 lat zajmuje pierwsze miejsce w Polsce w rywalizacji dzieci i młodzieży.  Kompleks sportowy Zawiszy jest jednym z największych i najbardziej funkcjonalnych ośrodków sportowych w Polsce.

 

Do najbardziej wyróżniających się trenerów i zawodników bydgoskiej Zawiszy należą: Wiesław Czapiewski (trener lekkiej atletyki), Rafał Hejmej (wioślarz), Jacek Lewandowski (trener lekkiej atletyki), Aleksandra Klejnowska-Krzywańska (ciężary), Paweł Matuszewski (boks), Ireneusz Stachowski (strzelectwo), Grzegorz Śledziński (strzelectwo) oraz Paweł Wojciechowski (lekka atletyka).

 

Około 100 zawodników Zawiszy skorzystało dotąd ze stypendiów sportowych marszałka województwa.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

9 grudnia 2016 r.

 

Medal Unitas Durat z rąk wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego odebrał prezes klubu Zawisza Waldemar KeisterMedal Unitas Durat z rąk wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego odebrał prezes klubu Zawisza Waldemar KeisterMedal Unitas Durat z rąk wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego odebrał prezes klubu Zawisza Waldemar Keister