Aktualności

Wigilia narodów 2016 w Brukseli, fot. Mieszko Matusiak, Biuro Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Brukseli
Wigilia narodów 2016 w Brukseli, fot. Mieszko Matusiak, Biuro Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Brukseli

Jesteśmy obecni w Brukseli

Marszałek Piotr Całbecki i wiceprzewodniczący sejmiku Adam Banaszak, a także przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, pracownicy unijnych instytucji, mieszkańcy Brukseli i turyści uczestniczyli 7 grudnia w „Wigilii narodów”, jednym z najważniejszych wydarzeń kulinarnych i towarzyskich w stolicy Belgii. Głównym organizatorem ze strony polskiej był samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Impreza, która służy promocji tradycyjnej i regionalnych potraw świątecznych, odbyła się Rodzie Schumana, w samym centrum dzielnicy europejskiej. Swoje stoiska z kulinariami wystawiły ambasady i stałe przedstawicielstwa państw europejskich przy Unii Europejskiej. Była to doskonała okazją do zaprezentowania najbardziej tradycyjnych potraw świątecznych.

 

Województwo kujawsko-pomorskie było też, oprócz Instytutu Polskiego w Brukseli oraz Brussels Film Festival, partnerem wieczoru krótkiego metrażu Grupy Wyszehradzkiej, który odbył się w miniony poniedziałek (5 grudnia) w brukselskim Centrum Kultury Flagey. Spotkanie, współorganizowane przez stałe przedstawicielstwa państw Grupy Wyszehradzkiej, miało charakter minifestiwalu filmowego, podczas którego zaprezentowano cztery filmy twórców młodego pokolenia z Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

 

Gośćmi specjalnymi były dwie reżyserki – Polka Daria Woszek i Czeszka Katka Hornova. Widzowie mieli okazję obejrzeć „Hycla” w reżyserii Darii Woszek (zwycięzcę Rhode Island International Film Festival, który ubiega się o nominację do Oscara w 2017), „Irresponsible loves” Katki Hornovej, „Sound of Concrete” w reżyserii Istvana Kovacsa oraz „From Slovakia with love” Pavola Barabasa i Roberta Svedy.

 

Wśród gości wydarzenia znaleźli się m.in. przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, urzędnicy z unijnych instytucji, twórcy, dziennikarze oraz miłośnicy kina.

 

Biuro Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Brukseli

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

8 grudnia 2016 r.