Aktualności

Spotkanie z członkami Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl
Spotkanie z członkami Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl

Unitas Durat dla zasłużonych artylerzystów

Generał Antoni Skibiński i generał Sławomir Owczarek odebrali 23 maja z rąk marszałka Piotra Całbeckiego medale Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Odznaczenia wybite z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości gospodarz regionu wręczył podczas spotkania z członkami Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów w Urzędzie Marszałkowskim.

 

– Nasz region stoi artylerią. To jest bardzo ważna formacja w każdym wojsku, również naszej armii. Jesteśmy dumni, że właśnie z naszego województwa poszło w świat wielu wspaniałych oficerów. Dziś gościmy w Urzędzie Marszałkowskim wybitnych dowódców, którzy zasługują na to, aby uhonorować ich z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Pamiętamy o tym, że żołnierze stoją na straży naszej wolności, płacąc za nią nie raz ogromną cenę – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Polskich Artylerzystów z siedzibą w Toruniu działa na rzecz edukacji obronnej, integracji środowiska wojskowego z pozawojskowym oraz polityki proobronnej. Organizacja stale współpracuje z samorządem województwa kujawsko-pomorskiego. W uroczystości w Urzędzie Marszałkowskim uczestniczyło około 100 wojskowych – czynnych oraz w stanie spoczynku, a także przedstawiciele firm związanych z przemysłem zbrojeniowym, m. in. Huta Stalowa Wola, Jelcz, WB Electronics.

 

Marszałkowski medal Unitas Durat Cuiaviano-Pomeraniensis otrzymał generał brygady w stanie spoczynku Antoni Skibiński. Urodzony w 1928 roku senior Stowarzyszenia Polski Artylerzystów karierę wojskową rozpoczynał w oficerskiej Szkole Artylerii w Toruniu. Pełnił między innymi funkcje dowódcy 18 Brygady Artylerii w Bolesławcu, szefa Wojsk Rakietowych i Artylerii Śląskiego Okręgu Wojskowego oraz zastępcy dowódcy okręgu wojskowego do spraw obrony terytorialnej.

 

Wyróżniony marszałkowskim medalem Unitas Durat Cuiaviano-Pomeraniensis generał brygady Sławomir Owczarek również jest absolwentem toruńskiej szkoły. Od ubiegłego roku zajmuje stanowisko Inspektora Rodzajów Wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Jako przełożony artylerzystów działa aktywnie na rzecz rozwoju jednostek artyleryjskich w regionie. Podczas nawałnicy w 2017 roku nadzorował pracę żołnierzy z Wojskowych Sił Zadaniowych wydzielonych do wsparcia poszkodowanych na terenie regionu.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

23 maja 2018 r.

ostatnia aktualizacja: 24 maja 2018 r.

 

Spotkanie z członkami Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSpotkanie z członkami Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSpotkanie z członkami Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSpotkanie z członkami Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSpotkanie z członkami Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSpotkanie z członkami Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSpotkanie z członkami Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSpotkanie z członkami Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSpotkanie z członkami Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSpotkanie z członkami Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSpotkanie z członkami Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSpotkanie z członkami Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSpotkanie z członkami Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSpotkanie z członkami Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSpotkanie z członkami Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSpotkanie z członkami Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSpotkanie z członkami Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSpotkanie z członkami Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSpotkanie z członkami Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl