Aktualności

Montaż zbiornika na deszczówkę, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl
Montaż zbiornika na deszczówkę, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl

Szpitalne miasteczko na Bielanach ekologiczne i energooszczędne

Nowy kompleks Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu będzie posiadał nowoczesne rozwiązania ekologiczne, m.in. system wykorzystywania wody deszczowej i instalacje solarne do produkcji energii i podgrzewania wody. 

 

W ubiegłym tygodniu zakończył się montaż ostatniego zbiornika na deszczówkę. Cztery wielkie prefabrykowane elementy złożono w poniedziałek i umieszczono w wykopie w pobliżu pawilonu psychiatrycznego. Gdy ekipy budowlane sprawdzą szczelność konstrukcji zbiornik zostanie zasypany. Pomieści 180 metrów sześciennych wody. Takich rezerwuarów, o różnej pojemności, będzie na terenie lecznicy dziewięć. Woda tam zbierana, po wstępnym oczyszczeniu, będzie używana do spłukiwania toalet na trenie całego miasteczka szpitalnego.  

 

Ekologicznych rozwiązań będzie w szpitalu więcej. Na dachu budynku parkingowego zamontowano instalację solarną. Ciepło z kolektorów słonecznych wstępnie podgrzeje wodę wykorzystywaną do centralnego ogrzewania i tę, która popłynie z kranów. Ciepło będzie odzyskiwane także z instalacji wentylacyjnej.

 

Inny gotowy już budynek – techniczny, z garażem dla ambulansów – wyposażono w instalację fotowoltaiczną, z której energia będzie wykorzystywana do zasilania oświetlenia zewnętrznego. Wydatki na prąd będą mniejsze także dzięki zastosowaniu oświetlenia typu LED.

 

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Na Bielanach powstanie siedem nowych budynków. Obecnie trwają prace przy gmachu głównym z blokiem operacyjnym i oddziałami łóżkowymi oraz pawilonach administracyjnym, psychiatrycznym i zakaźnym wraz ze szpitalnymi poradniami. Wielopoziomowy parking już od pięciu miesięcy służy pacjentom, ich rodzinom i personelowi, dwa budynki techniczne czekają na odbiory. Koszt całej inwestycji to 560 mln zł, z czego około 200 mln zł wydamy na najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Wykonawca, firma Budimex, powinien się uporać z robotami do końca 2019 roku.

 

Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

23 maja 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 28 maja 2018 r.

 

Montaż zbiornika na deszczówkę, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plMontaż zbiornika na deszczówkę, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plMontaż zbiornika na deszczówkę, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plMontaż zbiornika na deszczówkę, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plMontaż zbiornika na deszczówkę, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plMontaż zbiornika na deszczówkę, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plMontaż zbiornika na deszczówkę, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plMontaż zbiornika na deszczówkę, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plMontaż zbiornika na deszczówkę, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl