Aktualności

Wręczenie medalu Helenie Żuralskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Wręczenie medalu Helenie Żuralskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Unitas Durat dla pani Heleny Żuralskiej

To wesoła osoba, miłośniczka natury – Helena Irena Żuralska, mieszkanka Przysierska w powiecie świeckim dołączyła do osób uhonorowanych marszałkowskim odznaczeniem dla najstarszych mieszkańców naszego województwa. W sobotę (12 sierpnia), z okazji setnych urodzin, marszałkowski medal wręczył jubilatce wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

 

Helena Irena Żuralska urodziła się 9 sierpnia 1923 roku w Lidzbarku, w województwie warmińsko-mazurskim. Jest jednym z dzieci Joanny i Franciszka Muchowskich. W wieku czternastu lat pani Helena straciła mamę i odtąd była pod opieką dorosłej siostry. Jubilatka uczęszczała do szkoły w Świeciu, po ukończeniu której przeprowadziła się do Papowa Biskupiego (powiat chełmiński) i tam podjęła pracę w Urzędzie Gminy, w referacie do spraw wojskowych.

 

Szczęśliwie czas wojny oszczędził jej traumatycznych doświadczeń, w tym okresie pracowała u Niemca, w Szczutowie.

 

W 1951 roku wyszła za mąż, za Alfonsa Żuralskiego. Państwo Żuralscy wspólnie, aż do emerytury, prowadzili sklep w Papowie Biskupim. Małżeństwo wychowało trójkę dzieci, dwie córki i syna. Jubilatka doczekała się także dwojga wnucząt i dwojga prawnucząt. Aktualne pani Helena mieszka u swojej córki Barbary i zięcia Janusza w Przysierku.

 

Jubilatka to kobieta bardzo pracowita, zorganizowana i elegancka. Lubi oddawać się dobrej lekturze, czyta codzienną prasę. Uwielbia spędzać czas na łonie natury, przyroda od zawsze była jej bliska, szczególnie upodobała sobie nadmorską miejscowość Rowy.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2023 roku kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

16 sierpnia 2023 r.

 

Wręczenie medalu Helenie Żuralskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie medalu Helenie Żuralskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie medalu Helenie Żuralskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie medalu Helenie Żuralskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie medalu Helenie Żuralskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie medalu Helenie Żuralskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie medalu Helenie Żuralskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie medalu Helenie Żuralskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie medalu Helenie Żuralskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP