Aktualności

Uroczyste wręczenie umów o dofinansowanie projektów w ramach RPO i PROW w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz Piecyk
Uroczyste wręczenie umów o dofinansowanie projektów w ramach RPO i PROW w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz Piecyk

Umowy RPO i PROW: przedsiębiorczość, rynek pracy i infrastruktura

Projekty grantowe związane z rozwojem przedsiębiorczości, pomoc osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym w powrocie na rynek pracy, termomodernizacja, a także budowa przedszkola oraz infrastruktury rekreacyjnej w Rypinie i Wąbrzeźnie – w środę (18 kwietnia) w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się uroczyste podpisanie umów na dofinansowanie 16 projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

 

– Podpisujemy umowy o dofinansowanie projektów, które dotyczą życia zwykłych mieszkańców, często na terenach oddalonych od dużych ośrodków miejskich. Są to projekty społeczne, edukacyjne i infrastrukturalne. Szczególnie cieszą te, które aktywizują osoby bezrobotne – mówi marszałek Piotr Całbecki

 

Środki dla firm 

Umowy na realizację projektów grantowych skierowanych do przedsiębiorców podpiszą przedstawiciele pięciu lokalnych grup działania: LGD Gminy Powiatu Świeckiego, LGD Dorzecza Zgłowiączki, LGD Gmin Dobrzyńskich Region Północ, LGD Pojezierze Brodnickie oraz Stowarzyszenia „Nasza Krajna”. Te lokalne partnerstwa, które skierują wsparcie finansowe bezpośrednio dla mikro i małych firm z danego obszaru. Suma wsparcia na realizację tych przedsięwzięć to 13,3 miliona złotych. Środki pomogą w przedsiębiorcom w rozwoju działalności i tworzeniu nowych miejsc pracy. Skorzysta blisko 200 firm, a wartość grantu może wynieść nawet 100 tysięcy złotych.

 

Termomodernizacja i miejsca dla przedszkolaków

Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu pozyskał blisko 7 milionów złotych dofinansowania na termomodernizację kompleksu budynków, uwzględniającą między innymi wymianę dachów i okien, ocieplenie ścian od wewnątrz (bez ingerencji w zabytkowe elewacje), modernizację systemów grzewczych oraz montaż kolektorów słonecznych. Gmina Warlubie (powiat świecki) otrzyma 390 tysięcy złotych na budowę przedszkola dla 47 maluchów przy Szkole Podstawowej w Wielkim Komorsku.

 

Lista umów w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

 

Aktywizacja i edukacja dorosłych

Wśród projektów społecznych są cztery przedsięwzięcia z zakresu aktywizacji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem. Oprócz pomocy tym osobom w przezwyciężeniu trudności w relacjach społecznych, chodzi też o organizację grup wsparcia, poradnictwa zawodowego, kursów i innych działań wspierających uczestników w powrocie na rynek pracy. Umowy na realizację tego rodzaju przedsięwzięć podpiszą przedstawiciele Włocławka, Nieszawy (powiat aleksandrowski), gminy Unisław (powiat chełmiński) oraz gminy Chełmża (powiat toruński). Suma wsparcia z RPO to 1,6 miliona złotych. Kolejny projekt – dotyczący edukacji dorosłych – zrealizuje powiat tucholski wspólnie z powiatami świeckim i sępoleńskim. Z możliwości uzyskania nowych kwalifikacji zawodowych skorzysta kilkuset mieszkańców. Wartość dofinansowania to 4,7 miliona złotych.

 

Lista umów w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 

PROW: infrastruktura i rozwój firm 

Umowy o dofinansowanie siedmiu projektów podpiszą też beneficjenci Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. To wsparcie, które Urząd Marszałkowski rozdysponował za pośrednictwem lokalnych grup działania. Środki trafią na budowę nowego mostu drewnianego dla pieszych na Jeziorze Zamkowym w Wąbrzeźnie, ogólnodostępnej siłowni na powietrzu przy centrum sportu w Rypinie, a także na założenie firm przez dwóch początkujących przedsiębiorców w gminach Sępólno Krajeńskie oraz Golub-Dobrzyń.

 

Lista umów w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich

 

Kwota dofinansowania wszystkich podpisanych dziś umów to prawie 28 milionów złotych. W uroczystości podpisania umów z beneficjentami wsparcia uczestniczył udział marszałek Piotr Całbecki.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

18 kwietnia 2018 r.

 

Uroczyste wręczenie umów o dofinansowanie projektów w ramach RPO i PROW w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczyste wręczenie umów o dofinansowanie projektów w ramach RPO i PROW w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczyste wręczenie umów o dofinansowanie projektów w ramach RPO i PROW w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczyste wręczenie umów o dofinansowanie projektów w ramach RPO i PROW w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczyste wręczenie umów o dofinansowanie projektów w ramach RPO i PROW w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczyste wręczenie umów o dofinansowanie projektów w ramach RPO i PROW w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczyste wręczenie umów o dofinansowanie projektów w ramach RPO i PROW w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczyste wręczenie umów o dofinansowanie projektów w ramach RPO i PROW w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczyste wręczenie umów o dofinansowanie projektów w ramach RPO i PROW w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczyste wręczenie umów o dofinansowanie projektów w ramach RPO i PROW w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczyste wręczenie umów o dofinansowanie projektów w ramach RPO i PROW w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczyste wręczenie umów o dofinansowanie projektów w ramach RPO i PROW w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczyste wręczenie umów o dofinansowanie projektów w ramach RPO i PROW w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczyste wręczenie umów o dofinansowanie projektów w ramach RPO i PROW w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczyste wręczenie umów o dofinansowanie projektów w ramach RPO i PROW w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczyste wręczenie umów o dofinansowanie projektów w ramach RPO i PROW w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczyste wręczenie umów o dofinansowanie projektów w ramach RPO i PROW w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczyste wręczenie umów o dofinansowanie projektów w ramach RPO i PROW w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczyste wręczenie umów o dofinansowanie projektów w ramach RPO i PROW w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczyste wręczenie umów o dofinansowanie projektów w ramach RPO i PROW w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz Piecyk