Aktualności

Ceremonia podpisania umowy oraz wystąpienie marszałka Piotra Całbeckiego po jej zakończeniu, fot. UMWKP
Ceremonia podpisania umowy oraz wystąpienie marszałka Piotra Całbeckiego po jej zakończeniu, fot. UMWKP

Umowa o współpracy z Żupanią Medzimurską

Marszałek Piotr Całbecki i żupan Matija Posavec podpisali 18 maja umowę o współpracy międzyregionalnej między województwem kujawsko-pomorską a Żupanią Medzimurską w Chorwacji. Ceremonia odbyła się w Čakovcu, który jest stolicą Żupani Medzimurskiej.

 

Nasz nowy region partnerski, jedna z 21 takich jednostek administracyjnych w tym kraju, leży w północnej części Chorwacji, na granicy z Węgrami i Słowenią. Ma nieco mniej niż 120 tysięcy mieszkańców i 730 kilometrów kwadratowych powierzchni. Słynie m. in. z uprawianej na górskich zboczach winorośli i produkowanego z niej wina.

 

Współpraca rozpoczęła się w 2015 roku, jednym ze znaczących wydarzeń było ubiegłoroczne Forum Regionów Polski i Chorwacji w Toruniu. Podpisana dziś umowa o współpracy to kolejny krok na drodze zacieśniania naszych relacji. Liczymy m. in. na wymianę gospodarczą oraz współpracę w dziedzinie kultury i sztuki, nauki i edukacji, a także sportu i turystyki.

 

Marszałkowi Całbeckiemu towarzyszyły w Čakovcu prezes Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju Kamila Radziecka i dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego, Rozwoju Gospodarczego i Transportu w Urzędzie Marszałkowskim Magdalena Mike-Gęsicka. Nasza delegacja wizytowała też m. in. Uniwersytet Politechniczny w Čakovcu.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

18 maja 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 21 maja 2018 r.

 

Ceremonia podpisania umowy oraz wystąpienie marszałka Piotra Całbeckiego po jej zakończeniu, fot. UMWKPCeremonia podpisania umowy oraz wystąpienie marszałka Piotra Całbeckiego po jej zakończeniu, fot. UMWKPCeremonia podpisania umowy oraz wystąpienie marszałka Piotra Całbeckiego po jej zakończeniu, fot. UMWKPCeremonia podpisania umowy oraz wystąpienie marszałka Piotra Całbeckiego po jej zakończeniu, fot. UMWKPCeremonia podpisania umowy oraz wystąpienie marszałka Piotra Całbeckiego po jej zakończeniu, fot. UMWKP