Aktualności

Spotkanie członków Komitetu Regionów z deputowanymi do ukraińskiego parlamentu, fot. Mieszko Matusiak/UMWKP
Spotkanie członków Komitetu Regionów z deputowanymi do ukraińskiego parlamentu, fot. Mieszko Matusiak/UMWKP

Ukraina na ścieżce integracji europejskiej

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w czwartek (6 lipca) w Brukseli w oficjalnym spotkaniu członków Europejskiego Komitetu Regionów z grupą deputowanych ukraińskiego parlamentu (Rady Najwyższej). Wśród tematów rozmów m.in. planowane reformy ukraińskiej administracji i ukraińskiego prawa w duchu standardów Unii Europejskiej oraz udział europejskich, w tym polskich, firm w powojennej odbudowie Ukrainy.

 

Wśród ukraińskich gości są członkowie parlamentarnej komisji ds. polityki terytorialnej i samorządu oraz przedstawiciele Centrum Reform Politycznych i Prawnych, ukraińskiego think tanku, który walczy z korupcją w administracji i promuje reformy, które pozwolą na przyszłe funkcjonowanie Ukrainy w zjednoczonej Europie. Celem tej ukraińskiej misji w Brukseli są promocja przyszłej akcesji tego kraju do Unii Europejskiej oraz zapoznanie się z zasadami funkcjonowania europejskich gremiów, w tym Komitetu Regionów, oraz funkcjonowaniem zdecentralizowanej administracji regionalnej i lokalnej w krajach europejskich.

 

– Powiem za Janem Pawłem II: Ukraina jest częścią Europy. Proces integracyjny potrwa oczywiście jakiś czas i nie będzie prosty, ale jest oczywiste, że nasi wschodni sąsiedzi weszli już na ścieżkę integracji europejskiej – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Ukraińscy deputowani i eksperci odbyli też 6 i 7 lipca w Brukseli spotkania w Parlamencie Europejskim, w Komisji Europejskiej i w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej KE.

 

Beata Krzemińska

rzecznik Prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

6 lipca 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 10 lipca 2023 r.

 

Spotkanie członków Komitetu Regionów z deputowanymi do ukraińskiego parlamentu, fot. Mieszko Matusiak/UMWKPSpotkanie członków Komitetu Regionów z deputowanymi do ukraińskiego parlamentu, fot. Mieszko Matusiak/UMWKPSpotkanie członków Komitetu Regionów z deputowanymi do ukraińskiego parlamentu, fot. Mieszko Matusiak/UMWKP