Aktualności

Umiem pływać, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP
Umiem pływać, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

Uczymy pływać najmłodszych

Kolejne roczniki uczniów szkół podstawowych mają szansę nauczyć się pływać, dzięki naszemu autorskiemu programowi, który prowadzimy we współpracy z lokalnymi samorządami. Z organizowanych na basenach zajęć do końca roku korzystać będzie systematycznie 6000 dzieci z 70 gmin naszego regionu.

 

– „Umiem pływać” to jeden z czterech Programów Sportu Powszechnego współfinansowanych przez samorząd województwa. Jestem przekonany, że za sprawą tego projektu coraz więcej dzieci w naszym regionie potrafi pływać i dzięki temu młodzież może bezpieczniej spędzać czas nad wodą –  mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Od 7 lat Urząd Marszałkowski wspiera działanie projektu „Umiem pływać”, którego istota to nabycie i rozwinięcie podstawowych umiejętności pływackich przez najmłodszych adeptów tej dyscypliny sportu. Na dofinansowanie nauki pływania wśród dzieci samorząd województwa w tym roku przeznaczył 280 tysięcy złotych. Za realizację projektu odpowiada Kujawsko-Pomorski Związek Pływacki.

 

Program przeznaczony jest dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych, którzy podczas zajęć zostaną zapoznani z zasadami bezpiecznego wypoczynku i zachowania się w sytuacji zagrożenia nad wodą. Spotkania będą prowadzone na krytych pływalniach i otwartych akwenach wodnych pod okiem wykwalifikowanej kadry trenerów, instruktorów oraz opiekunów. W programie zaplanowano 20-godzinne kursy odbywające się z częstotliwością do 2 spotkań w tygodniu, w grupach liczących nie więcej niż 15 dzieci. Znajomość podstawowych umiejętności pływackich uczestników potwierdzi egzamin.

 

Zgłoszenia do udziału w programie można przesyłać za pośrednictwem formularza elektronicznego na stronie internetowej Kujawsko-Pomorskiego Związku Pływackiego.

 

 

Podczas prowadzenia programu „Umiem pływać” w latach 2014-2020 skorzystało 44 tysiące dzieci, a dodatkowo na terenie województwa powołano 8 nowych klubów pływackich. Realizacja zadania pozwala na odnajdywanie młodych talentów.

 

Samorząd województwa współfinansuje cztery programy sportu powszechnego, wśród których poza programem „Umiem pływać”, są także Kujawsko-Pomorskie Szkółki Kolarskie, „Lekkoatletyka dla każdego” oraz Program Rozwoju i Upowszechniania Koszykówki.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

7 czerwca 2021 r.

 

Umiem pływać, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPUmiem pływać, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPUmiem pływać, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP