Aktualności

30-lecie samorządu miejskiego w Kowalu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
30-lecie samorządu miejskiego w Kowalu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Kowal celebrował rocznicę odrodzenie samorządności

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył we wtorek (1 czerwca) w Kowalu w powiecie włocławskim w obchodach trzydziestolecia samorządu miasta. Gościem uroczystości był także m.in. prof. Jerzy Stępień, współtwórca reformy administracyjnej z 1990 roku, która przywróciła w Polsce samorząd gminny. Prof. Stępień przyjął tytuł honorowego obywatela Kowala.

 

Uroczystości odbywały się w Parku Kazimierza Wielkiego, pod Pomnikiem Niepodległości na placu Rejtana i na rynku, gdzie została otwarta okolicznościowa wystawa fotograficzna.  

 

Samorząd terytorialny, początkowo tylko na poziomie gmin, został w Polsce przywrócony w 1990 roku, od 1999 roku funkcjonują trzy szczeble administracji samorządowej – gminy, powiaty i województwa. Obecnie w naszym kraju jest 16 województw, 314 powiatów ziemskich i 66 miast na prawach powiatu oraz 2 477 gmin (302 miejskie, 652 miejsko-wiejskie i 1 523 wiejskie).

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

2 czerwca 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 7 czerwca 2021 r.

 

30-lecie samorządu miejskiego w Kowalu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP30-lecie samorządu miejskiego w Kowalu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP30-lecie samorządu miejskiego w Kowalu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP30-lecie samorządu miejskiego w Kowalu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP30-lecie samorządu miejskiego w Kowalu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP30-lecie samorządu miejskiego w Kowalu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP30-lecie samorządu miejskiego w Kowalu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP30-lecie samorządu miejskiego w Kowalu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP30-lecie samorządu miejskiego w Kowalu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP30-lecie samorządu miejskiego w Kowalu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP30-lecie samorządu miejskiego w Kowalu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP30-lecie samorządu miejskiego w Kowalu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP30-lecie samorządu miejskiego w Kowalu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP30-lecie samorządu miejskiego w Kowalu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP