Aktualności

Drużyna z Więcborka już drugi raz z rzędu zdobyła 3. miejsce w konkursie ,,Poznajemy parki Krajobrazowe Polski”. Fot. Krajeński Park Krajobrazowy
Drużyna z Więcborka już drugi raz z rzędu zdobyła 3. miejsce w konkursie ,,Poznajemy parki Krajobrazowe Polski”. Fot. Krajeński Park Krajobrazowy

Uczniowie z Więcborka powtórzyli sukces w konkursie o parkach krajobrazowych

Już po raz drugi z rzędu uczniowie z Więcborka zajęli trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski. Temat tegorocznych zmagań brzmiał ,,O wodzie w przyrodzie”. Finał  odbył się 7 czerwca w Zespole Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.  Młodzież z całej Polski wykazała się wiedzą o parkach krajobrazowych i znajomością zagadnień związanych z ekologią, ochroną przyrody i środowiska.

 

Trzyosobowa drużyna z Kujawsko-Pomorskiego w składzie: Karolina Buława, Wiktoria Obara i Emil Angutek ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Polskich Noblistów w Więcborku, zajęła w etapie ogólnopolskim konkursu trzecie miejsce. W ubiegłym roku ci sami uczniowie również zajęli w tym konkursie trzecią pozycję. Młodzież przygotowywała się do rywalizacji pod kierunkiem nauczycielek Ewy Iwaszkiewicz i Aldony Woźniak. W finale konkursu zmierzyły się drużyny reprezentujące 13 województw. Zadaniem młodzieży było rozwiązanie testu, którego pytania dotyczyły tematyki wodnej i parków krajobrazowych. Następnie uczestnicy wzięli udział w zespołowych konkurencjach rozpoznawania chronionych oraz pospolitych gatunków roślin i zwierząt oraz w grze terenowej.

Poziom konkursu był bardzo wysoki, zaś różnice punktowe między zwycięskimi drużynami niewielkie. Zwyciężyli uczniowie z województwa dolnośląskiego z Książańskiego Parku Krajobrazowego, uzyskując 170 punktów. Na drugim miejscu z 162 punktami uplasowali się uczniowie z Drawskiego Parku Krajobrazowego (woj. zachodniopomorskie). Drużyna z Więcborka ze 159 punktami uplasowała się na trzecim miejscu. Poza konkursem na uczestników czekało sporo atrakcji: wycieczka do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego i Ostrowa Lednickiego, zwiedzanie Rogalowego Muzeum i Bramy Poznania.

Organizatorami tegorocznej edycji konkursu byli Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego oraz Porozumienie Parków Krajobrazowych Polski. Koordynatorem wojewódzkim był Brodnicki Park Krajobrazowy. Łącznie w konkursie wzięło udział ponad 6600 osób reprezentujących 101 parków krajobrazowych Polski. Wyjazd drużyny z naszego regionu na finał konkursu ,,Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” współfinansował Urząd Marszałkowski.

 

Naszym reprezentantom gratulujemy sukcesu!


Krajeński Park Krajobrazowy
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

15 czerwca 2022 r.