Aktualności

Niepełnosprawni z terenów ponawałnicowych w Ciechocinku, fot. z arch. UMWKP
Niepełnosprawni z terenów ponawałnicowych w Ciechocinku, fot. z arch. UMWKP

Turystyka łagodzi ponawałnicową traumę

Zarząd województwa zdecydował o objęciu dzieci i osób niepełnosprawnych z terenów dotkniętych przez sierpniowe nawałnice specjalną formą wsparcia – w listopadzie i grudniu uczestniczyły w wyjazdach i pobytach turystycznych, podczas których oderwały się od trudnej rzeczywistości we własnych środowiskach i wracały do siebie po traumie kataklizmu.

 

W programie, który został sfinansowany z budżetu województwa i pozostających w gestii samorządu województwa środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, uczestniczyli mieszkańcy północnych i północno-zachodnich terenów naszego regionu. Organizacyjnie wsparły nas wybrane w konkursie organizacje pozarządowe, które przeprowadziły także rekrutację uczestników.  

 

– Wiemy, że taka forma okazania solidarności i troski spotkała się z aprobatą i została dobrze przyjęta. Efekt psychoterapeutyczny jest nie do przecenienia – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

88 dziewczynek i chłopców ze zniszczonych przez kataklizm terenów powiatów tucholskiego i żnińskiego uczestniczyło w atrakcyjnych wycieczkach krajoznawczych połączonych z interesującymi warsztatami rękodzieła – dzieci z okolic Tucholi zwiedzały Ziemię Pałucką, ich koledzy spod Żnina rejon Borów Tucholskich. Organizatorem było stowarzyszenie Jak w Rodzinie, które otrzymało na ten cel 10 tys. złotych.

 

55 osób niepełnosprawnych i 14 ich opiekunów z powiatów nakielskiego, sępoleńskiego, tucholskiego i żnińskiego uczestniczyło w turnusie rehabilitacyjno-psychoterapeutycznym w Ciechocinku, korzystając z bogatej oferty zajęć przygotowanych przez Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek. Ćwiczyli w basenie solankowym, spotykali z psychologiem, uczestniczyli w dostosowanych do ich potrzeb i możliwości warsztatach rękodzieła, spacerowali z przewodnikiem po mieście (które jest atrakcyjne także o tej porze roku), jeździli tramwajem konnym, byli w kinie i lokalnym muzeum. Przez całą dobę towarzyszyła im opieka lekarska i pielęgniarska. Organizatorami były instytucje trzeciego sektora z naszego regionu (lista), które otrzymały na ten cel łącznie ponad 50 tysięcy złotych. Samorząd województwa sfinansował dodatkowo przewóz uczestników.

 

W minionym roku na społeczną i zawodową rehabilitację osób niepełnosprawnych wydaliśmy 440 tysięcy złotych, przekazując je (w konkursach i w trybie pozakonkursowym) wyspecjalizowanym ngo-som.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

                            

12 stycznia 2018 r.