Aktualności

Spotkanie z olimpijczykami, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Spotkanie z olimpijczykami, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Trzymamy kciuki za naszych łyżwiarzy

Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew – łyżwiarze figurowi z Torunia, którzy będą reprezentować nasz kraj i region podczas rozpoczynających się wkrótce Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie spotkali się wczoraj (26 stycznia) z marszałkiem Piotrem Całbeckim. Zmagania w stolicy Chin rozpoczną się 4 lutego.

– Po raz kolejny kibice z regionu doczekali się naszych reprezentantów na najważniejszych sportowych zawodach. To efekt solidnej pracy łyżwiarzy figurowych, a także wielki sukces pana Marka Kaliszka, który konsekwentnie działa na rzecz rozwoju tej pięknej dyscypliny sportu w Toruniu – podkreślił marszałek Piotr Całbecki.

Wśród reprezentantów kadry narodowej znalazła się trójka zawodników z Kujaw i Pomorza (trenujących w Międzyszkolny Klubie Sportowym Axel Toruń). Poza złotymi medalistami mistrzostw Polski Natalią Kaliszek i Maksymem Spodyriewem o medal w Pekinie będzie walczyła także solistka Ekaterina Kurakowa, która podczas mistrzostw Europy w Tallinie uzyskała najlepszy wynik w historii polskiego kobiecego łyżwiarstwa figurowego.

W spotkaniu z zawodnikami w Urzędzie Marszałkowskim uczestniczyli także prezes klubu MKS Axel Toruń Marek Kaliszek i trenerka olimpijczyków Sylwia Nowak-Trębacka. Sportowcy odebrali z rąk gospodarza regionu flagę Kujawsko-Pomorskiego, którą zabiorą ze sobą na igrzyska. Samorządowym władzom województwa przekazali łyżwy z autografem – trafią one na licytację charytatywną.

Tegoroczne sukcesy zawodników MKS Axel Toruń:

Mistrzostwa Europy w Tallinie

  • 5. miejsce wywalczyła Ekaterina Kurakowa,
  • 14. miejsce zdobyli Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew,
  • 18. miejsce zajął Kornel Witkowski;

Zdobycze medalowe podczas mistrzostw Polski w łyżwiarstwie figurowym

  • Pary taneczne

Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew – złoty medal

Anastazja Polibina i  Paweł Gołowisznikow – srebro

Jenna Hertenstein i Damian Binkowski – brązowy medal;

  • Solistki

Ekaterina Kurakowa – złoto

Agnieszka Rejment – brązowy medal;

  • Soliści

Władimir Samoiłow – złoty medal

Kornel Witkowski – srebrny krążek

Miłosz Witkowski – brąz.

Zimowe Igrzysk Olimpijskie w Pekinie 2022:

  • odbędą się 4-20 lutego
  • sportowcy będą zmagać się w 109 konkurencjach (15 dyscyplin)
  • skład naszej kadry narodowej dostępny na stronie Polskiego Komitetu Olimpijskiego
  • Pekin ponownie będzie gospodarzem igrzysk olimpijskich – w 2008 roku odbyły się tam igrzyska letnie.

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego od lat owocnie współpracuje z MKS Axel Toruń. Wspieramy rozwój łyżwiarstwa poprzez stypendia sportowe, granty na szkolenie i umowy promocyjne. W ubiegłym roku wspólnie z MKS Axel realizowaliśmy program bezpłatnych zajęć dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat ,,Przedszkolna Akademia Łyżwiarska 2021”. Projekt będzie kontynuowany także w tym roku, na ten cel przeznaczymy 100 tysięcy złotych.

Departament Sportu i Turystyki

oraz Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

26 stycznia 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 27 stycznia 2022 r.

Spotkanie z olimpijczykami, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSpotkanie z olimpijczykami, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSpotkanie z olimpijczykami, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSpotkanie z olimpijczykami, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSpotkanie z olimpijczykami, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSpotkanie z olimpijczykami, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSpotkanie z olimpijczykami, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSpotkanie z olimpijczykami, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSpotkanie z olimpijczykami, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSpotkanie z olimpijczykami, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSpotkanie z olimpijczykami, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSpotkanie z olimpijczykami, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP